Dell Kurucusu Michael Dell’den, Bitcoin Yorumu

Amerikan çok uluslu bilişim teknolojisi ve Bilgisayar şirketi olan Dell Technologies‘in kurucusu Michael Dell, Bitcoin hakkında yorumda bulundu.

09.10.2021’de New York Times’a konuşan Michael Dell, Bitcoin’e girmese de Blockchain’in büyük olasılıkla değerinin anlaşılmadığını söyledi. Bitcoin hakkındaki son sözü ise “Bilmiyorum.”

Blockchain’in değerinin bilinmediğini düşünüyorum. Bitcoin konusunu ise pas geçeceğim. Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum.

Michael Dell

56 yaşındaki milyarder Michael Dell‘in yaklaşık 800 milyon PC satan bilgisayar şirketinin piyasa değeri tam 80 milyar dolar. Ancak küresel olarak dağıtılmış bir sanal nakit ağı olan Bitcoin için oldukça ufak bir rakam diyebiliriz. Geçen hafta, Bitcoin yaklaşık %15 oranla 150 milyar dolar daha yükseldi. Bitcoin şu an Michael Dell‘in şirketinden yaklaşık 13 kat daha değerli durumda.

Dell, 2014 Yılında Bitcoin Ödemesi Kabul etmişti

Dell, geçmişte Bitcoin kabul eden ilk büyük şirketlerden biriydi. 2014 yılının ortalarında şirket, Coinbase ile bir iş birliği kurdu ve bu yolla Bitcoin ödemelerini kabul etti. Temmuz 2014’te bir aylık bir promosyonda, Bitcoin kullanan Alienware bilgisayarlarında 150 $’a kadar %10 tasarruf sağladı. 2015 şubat ayında ise Dell, Bitcoin ile ödeme seçeneğini uluslararası olarak genişletmişti.

O tarihlerde Bitcoin yaklaşık olarak 620 dolar civarındaydı. Bu, promosyondaki 150 doların bugün 13.770 dolar değerinde olacağı anlamına geliyor. Dell, düşük talep nedeniyle Ekim 2017’de Bitcoin’i kabul etmeyi bırakarak büyük bir hata yaptı. Bundan kısa bir süre sonra da, Bitcoin, bu yılın başlarına kadar (2021) Bitcoin’in en yüksek fiyatı olan 20.000 $ ‘ın üzerine çıktı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.