DEX Temmuz’da 56 Milyar Dolarlık Hacme Ulaştı

Merkezi olmayan borsalar (DEX), Temmuz ayı boyunca 56,47 milyar dolarlık bir hacim yakaladı ve bu da aylık başka bir düşüşü temsil ediyor.

The Block’s Data Dashboard‘a göre, aylık hacim rakamının %65’i Uniswap v2 ve v3’ten elde edildi, sırasıyla 10.6 milyar dolar Uniswap v2 ve 26.57 milyar dolar Uniswap v3, SushiSwap ve Curve, aylık hacimlerini sırasıyla 6.07 milyar dolar ve 5.13 milyar dolar olarak açıkladı.

Aylık rakam, Haziran ayındaki 80.85 milyar dolara kıyasla, aydan aya başka bir düşüşe işaret ediyor. DEX ekosistemi, yukarıdaki rakamlarda belirtildiği gibi, Mayıs ayında hacim bazında zirveye ulaşmıştı ve 162.02 milyar dolarlık hacim yakalamıştı. Hatta Uniswap’ın v3’ü o ay yayınlandı.

Data Dashboard’a göre, merkezi borsalara kıyasla DEX’lerdeki spot ticaret hacminin yüzdesi, Haziran ayına göre hafif bir artışla ay için %8.98 oldu.

DEX Nedir?

Merkezi olmayan borsalar, doğrudan iki taraf arasında kripto para işlemlerine olanak sağlayan eşler arası (P2P) hizmettir.Kişiler arasında kripto para birimi işlemlerinin güvenli bir şekilde ve bir aracıya ihtiyaç duymadan çevrimiçi olarak gerçekleştirilmesine izin veren bir tür kripto para birimi değişimidir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.