Dogecoin: Kripto Para’nın En Büyük MemeCoin Hikayesi

Dogecoin, kripto paranın en çok konuşulan kripto parasıdır. Genç yatırımcıların gerek maddi değeri gerek komik yönüyle çok konuştuğu ve aklından çıkaramadığı kripto para birimidir. Peki bu komik moda tam olarak nedir? Neden hem Mark Cuban hem Elon Musk şaka olarak başlamış olan parayı konuşup, yatırım yapıyor?

Dogecoin’in Çıkışı

Dogecoin hakkında duyduğunuz gibi şaka amacıyla yapılmıştır. 2013 senesinde Bitcoin’le dalga geçmek için çıkarılan bu paranın yapımı 2 saat civarında sürmüştür. Meşhur ‘Doge meme’sinden ilham alınarak yapılan para dünya geneline yayıldı.

Sydney’de bir üretim müdürü olan Jack Palmer 2013’te yeni kripto paralar hakkında attığı tweetleri dalga konusu olmuştu. Sonrasında Billy Marcus yeni bir kripto para oluşturmak için Palmer’a ulaştı. İkisinin kripto para oluşturma amacı ve kripto para bilgileri sayesinde Dogecoin doğdu.

Investopedia‘ya göre Marcus, Dogecoin’i oluştururken Litecoin’den türetilen Luckcoin’in kodunu temel aldı ve başlangıçta blok madenciliği için rastgele bir ödül kullandı. 2014’ün Mart ayında bu sabit ödül ile değiştirildi. Dogecoin hala Litecoin’in şifreleme teknolojini ve proof-of-work sistemini kullanıyor.

Dogecoin’in Yükselmesinin Arkasında Kim Var?

Birçoğunuzun bildiği üzere Elon Musk, Dogecoin’e en büyük desteği ve ‘Daddy Doge’ lakabıyla biliniyor. Elon Musk’ın ‘Weekend Update’ programının bitişinde ‘To the Moon’ diye bağırması sonrası Dogecoin fiyatları tavan üstüne tavan yaptı.

Yatırımcı milyarder Mark Cuban’da kripto paraya büyük desteği ile tanınıyor. Kısa süre önce Dogecoin hakkında:

Mal ve hizmet alımı için kullanılabilecek bir araç olabilir. Dogecoin topluluğu borsadaki en güçlü topluluktur.

Dogecoin’in Geleceği Ne Olacak

Dogecoin topluluğuna önemli isimler katılmaya devam ediyor. En son Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin takıma katıldı. Musk ofislerinin başı Jared Birchall da takıma katılanlar arasında yer alıyor. Dogecoin’de son zamanlarda büyük düşüşler yaşanmasına rağmen Yahoo’ya göre kuruluş için personel kiralamak ve tam zamanlı Dogecoin üzerine çalışmak için 3 yıllık bir fon arıyor. Gelecek belli olmasa da yapılan değişiklikler Dogecoin yatırımcıları için olumlu gelişmeleri beraberinde getirebilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.