Dogecoin Yükseliyor, Fiyatı Bir Haftada Yüzde 41 Arttı

Bu hafta DOGE yatırımcıları için muhteşem başladı, özellikle bugün DOGE fiyatında %12’lik bir artış yaşandı.

Dogecoin, 2021 Mayıs başında 0,73 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı. Daha sonra takip eden haftalarda değerinin yaklaşık %78’ini kaybetti. Kripto varlık piyasalarının önde gelen meme coini için zorlu bir 2021 yılı oldu. Ancak şu anda DOGE yeniden yükselme eğiliminde görünüyor.

Kısa Vadeli Kazanımlarda DOGE

Dogecoin, değişken pazar yapısına rağmen kripto para sektöründe mayıs ayından bu yana ilk kez toplam 2 trilyon doları bulan dalgalanmaların ortasında, yükseliş dalgasını diğerlerine göre daha hızlı sürdürüyor. CoinGecko verilerine göre, DOGE, kripto para başına 0,28 doların biraz altında bir fiyatla son 24 saatte %12 değer kazandı. Bu, son hafta içinde toplam %41’lik bir artış gösterdi. Üstelik fiyat bir hafta önce 0.20 dolar civarında seyrettiği halde. Bitcoin geçen hafta yaklaşık %21 artarken, Ethereum aynı dönemde %29’luk bir artışla yükseliyor. DOGE, kısa vadeli kazanımlar söz konusu olduğunda ikisinin de önüne geçme potansiyeline sahip.

Ancak Dogecoin yine de tüm zamanların en yüksek fiyatından hala çok uzakta. Bu durum, DOGE’nin kendi zirvelerine kıyasla Bitcoin veya Ethereum’dan çok daha büyük bir tutarsızlık içinde olduğunu gösteriyor. Buna rağmen Dogecoin, sürekli olarak eş zamanlı rakiplerinden daha fazla ivme kazandı. DOGE, Mayıs ayında genel olarak piyasa çöktüğünde çoğu kripto paradan daha sert düştü, ancak son haftalarda geri dönerken yine daha büyük yüzde dalgalanmaları ile yükseliyor.

Shiba Inu (SHIB), Cardano (Ada) ve Polygon (MATIC) Son Durum

Diğer taraftan hem Dogecoin hem de köpeklerden ilham alan diğer Ethereum meme tokeni Shiba Inu (SHIB), pazartesi gününden itibaren benzer yukarı yönlü dalgalanmaların ortasındaydı ve bu noktada Dogecoin haftada %27 ve Shiba Inu %24 arttı. Ancak Dogecoin, o zamandan beri önemli ölçüde yükseldi ve SHIB buna ayak uyduramadı. Shiba Inu’nun yedi günlük artışı şu anda %30’un biraz altında ve son 24 saatte %9 arttı.

Cardano (ADA) ise, akıllı sözleşmelerin yakında piyasaya sürüleceğini duyurmasının ardından 24 saat içinde %21 artarak 1,86 dolara ulaştı. Bu durumda günün diğer büyük kazananlarından biri oldu. Bu arada akıllı sözleşmeler; belirlenmiş talimatları yerine getiren bilgisayar kodu parçalarıdır ve blok zincirleri, merkezi olmayan uygulamaları ve diğer gelişmiş işlevleri bu şekilde destekler. Ayrıca Cardano’nun lider dapp geliştirme platformu olarak Ethereum’a nasıl meydan okumayı amaçladığının önemli bir göstergesi.

Ethereum tabanlı Dapps ve NFT’lere (dijital öğeler üzerinde sahiplik kanıtı olarak kullanılan değiştirilemez tokenler) yardımcı olmak için tasarlanmış bir katman-2 ölçeklendirme çözümü olan Polygon (MATIC), son zamanlarda önemli bir yeniden canlanma yaşıyor. MATIC’in fiyatı son 24 saatte %22 artışla 1,36$’a yükseldi ve bu yazı itibariyle haftalık kazancı %33’ü aştı.

Bu hafta önemli oranda yükseliş gösteren bazı kripto paralardan bahsettik, sizler yatırım olarak hangi kripto varlıkları tutuyorsunuz ?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.