DogeCoin’in Finanse Ettiği DOGE-1, 2022 Başında Ay’a Gidecek!

DOGE-1, Ay’a gidecek ilk kripto para destekli projedir. Proje, iki blockchain şirketi ve Geometric Energy Corporation (GEC) arasındaki ortaklıkla 2022 yılının başlarında başlayacak.

Akıllı borsa ekosistemi Unizen ve DeFi’yi birleştiren ZenX konu ile ilgili yaptıkları açıklamada; DOGE-1’in kripto paralar için kullanım alanı sağlayacak yeni bir yol olduğunu belirtti. 40 kilogram ağırlığındaki küp uydular hazırlanıp, DOGE-1 ile uzaya gönderilecek ve ay yörüngesine bırakılacak. Küp uydulardaki kamera ve sensörler sayesinde ay üzerinden mekansal bilgi alınacak ve bu bilgiler GEC‘e yollanarak analiz edilecek.

Küp uydular (cubeseat), 2022’nin ilk çeyreği için planlanan SpaceX ve Falcon9 ile yapılan anlaşma ile ay’ın yörüngesine konuşlandırılacak. Ancak tam tarihler henüz belirlenmedi. Bugüne kadar 1.600’ün üzerinde küp uydu uzaya gönderildi fakat DOGE-1’ın dışında hepsi alçak dünya yörüngesinde seyahat ettiler. Dünyanın sadece 100 ile 1,200 mil üstüne yerleştiler. DOGE-1 ise, küp uyduları dünyadan tam 250.000 mil uzağa yerleştirecek.

DOGE-1’i destekleyen şirketler şu açıklamalarda bulundu:

NASA’nın en büyük başarısı küp uyduları Ay’a ulaştırmaktı. Ancak birkaç kez ertelendi ve Mart 2022’nin sonlarında yapılması kararlaştırıldı. Bu, DOGE-1’in tarihte küp uyduları Ay’a ulaştıran ilk roket olabileceği ve küresel uzay uçuşu için önemli bir başarıyı elde edebileceği anlamına geliyor.

Dogecoin tarafından finanse edilen proje, ilk olarak bu yılın mayıs ayında tanıtıldı. Planlanan lansman tarihi 2022’nin ilk çeyreği olacak. O zamanlar, SpaceX ticari satış başkan yardımcısı Tom Ochinero, “Bu görev; kripto paraların, dünyanın ötesinde uygulanması ve gezegenler arası ticaretin temelini oluşturmasıdır”

Dogecoin’in (DOGE) ismi bu yılın başlarında birçok kez SpaceX kurucusu Elon Musk ile anıldı. Hatta Musk’ın DOGE’un verimliğini arttırmak için tokenın geliştiricileri ile çalıştığı iddiaları vardı. Musk, DOGE’a yatırım yaptığını açıkladıktan sonra Musk’tan ilham alan bir dalgalanma oluştu. Daha fazla kripto para kullanıcısı DOGE satın almaya başladı. Böylece DOGE’un piyasa değeri milyonlarca dolar yükselmiş oldu.

Dogecoin’in Arkasında Kimler Var?

Elon Musk, Dogecoin’e en büyük desteği ve ‘Daddy Doge’ lakabıyla biliniyor. Elon Musk’ın ‘Weekend Update’ programının bitişinde ‘To the Moon’ diye bağırması sonrası Dogecoin fiyatları tavan üstüne tavan yapmıştı.

Yatırımcı milyarder Mark Cuban’da kripto paraya büyük desteği ile tanınıyor. Kısa süre önce Dogecoin hakkında şu sözleri söylemişti:

Mal ve hizmet alımı için kullanılabilecek bir araç olabilir. Dogecoin topluluğu borsadaki en güçlü topluluktur.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.