Dünya’nın 4 Bir Yanından Ülkeler Sınır Ötesi Dijital Para Birimi Ödemelerini Denemeye Başlayacak

Dünya’nın 4 bir yanındaki ülkelerin merkez bankaları (Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika Cumhuriyeti) devletin dijital para birimlerinin sınır ötesi test edilmesi için denemelere başladı. Kontrolü Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yapılacak denemede işlemleri daha ucuza getirmenin yolları aranacak.

ih banner
Dünya'nın 4 Bir Yanından Ülkeler Sınır Ötesi Dijital Para Birimi Ödemelerini Denemeye Başlayacak 3

Birçok ülke hâlâ merkez bankalarının dijital varlıklarını (CBDC) yerel uygulamalarda test ediyor. Bazıları da uluslararası testlere başlamaya hazırlanıyor. Avustralya Rezerv Bankası, Malezya Negara Bankası, Singapur Para Otoritesi ve Güney Afrika Rezerv Bankası sınır ötesi dijital varlık denemeleri için güçlerini bir araya getirdi.

Reuters’daki habere göre, bu birliktelik farklı CBDC’ler kullanarak yapılan sınır ötesi işlemler için ortak platformlar geliştirmeyi amaçlıyor. Plan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi tarafından kontrol ediliyor. Malezya Negara Bankası başkan yardımcısı Fraziali Ismail şu açıklamalarda bulundu:

Çoklu CBDC paylaşılmış platform… eski ödeme yöntemlerini aşma ve daha etkili bir uluslararası ödeme platformunun temelini oluşturma potansiyeline sahip.

Raporda, prototip platformlar birbirinden bağımsız dijital para birimleri karşılıklı işlem yaparken doğrudan yapılmasını sağlayacak. Bu yaklaşımla aradaki fazla işlemlerden kaynaklanan zaman ve masraflar azalacak.

Bu deney bu türde yapılan ilk deney değil. BIS İnovasyon Merkezi, Çin, Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin beraber yürüttüğü projeye de öncülük ediyor. Haziran’da Fransa Bankası ve İsviçre Ulusal Bankası’da sınır ötesi dijital varlık gönderimi için ortaklık kurmuştu. Temmuz’da IMF, Dünya Bankası ve BIS CBDC’yi sınır ötesinde kullanmaları için ülkelerin birlikte çalışmasını önermişti.

Bu yılın başında Çin Halk Bankası tarafından çıkarılan ve en gelişmiş CBDC olan dijital para birimi için Hong Kong’taki finans yetkilileri ikinci bir test turu yaptılar. Çin özel idari bölgesi dijital para biriminin sınır ötesi testlerde kullanımın değerlendirilebilmesi için ödemelerin dijital yuan ile olacağını açıkladı.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi Nedir?

BIS İnovasyon Merkezi 2019’da BIS tarafından kuruldu. BIS’ın amacı merkez bankalarının finansal teknolojiler hakkında bilgileri araştırmak, belirlemek ve geliştirmektir. Böylelikle kamu mallarının gelişimini sağlayarak küresel finans sisteminin işleyişini iyileştirmeye çalışır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.