Dydx İşlem Hacimleri Yükseldi!

Son günlerde merkeziyetsiz bir borsa olan (DEX) Dydx, ticaret hacimlerinde önemli bir yükseliş yakaladı. Dydx, diğer DEX’ler Uniswap ve Pancakeswap gibi popüler borsaların önüne geçti.

Analistler borsadaki hacim yükselişini, Çin hükümetinin kripto para yasaklarından sonra Çin’deki kullanıcıların ticaret faaliyetlerini farklı platformlara taşıması olarak yorumladı.

Dydx’de Yoğun İşlem Hareketleri

Diğer DEX platformlarından farklı bir uygulama olarak sipariş defteri sunan merkeziyetsiz borsa Dydx’de, son birkaç gündür yoğun bir hareketlilik gözleniyor. Dydx’deki aktivite, diğer rakipleri Uniswap ve Pancakeswap gibi merkeziyetsiz rakiplerinin hacimlerini önemli ölçüde aşarak büyüdü.

Hatta 26 Eylül 2021’de Dydx işlem hacimleri merkezi bir borsa olan Coinbase’i geçerek platform için büyük bir dönüm noktasına ulaştı. Dydx’in kurucusu Antonio Juliano’ya göre, borsa 26 Eylül’de tam olarak 3.68 milyar dolar işlemi taşımayı başarırken, Coinbase aynı gün 3.61 milyar dolarlık işlem taşıdı.

Dydx ilk başlarda Ethereum tabanlıydı ancak daha sonra kullanıcılarına aynı işlevselliği ve çok daha ucuz ücretleri sunan Starkware adlı bir Layer2 kullanmaya başladı. Bu güncelleme borsanın daha popüler hale gelmesini sağladı.

Çin Yasağı Sonrası Merkezi Borsalardan Merkeziyetsizlere Geçiş

Dydx’deki yoğun işlem hacimlerinin nedenini bazı analistler Çinli kullanıcıların merkezi borsalardan çıkıp, merkezi olmayan alternatiflere geçmesinin bir sonucu olarak açıkladı. Merkezi borsalardan (CEX) ayrılma kararı ise, Asya borsalarını Çinli kullanıcılara hizmet sunmayı bırakmaya zorlayan, son kripto para yasağı tarafından motive edildi.

Merkeziyetsiz borsalar (DEX), müşteriler için KYC politikalarını uygulamadıkları için şu anda Çinli kullanıcılar için en iyi seçenek haline geldi. Bu durum kullanıcıların devlet müdahalesi riski olmadan varlıklarını elinde tutmaya ve değiştirmeye devam edebilecekleri anlamına geliyor ve bu özellik Çinli kullanıcılar için yasakların ortasında çok önemli.

Dydx borsasının yönetişim tokeni olan dydx’in değeri bu ayın başlarından itibaren sürekli bir yükseliş gösteriyor. Token son bir ayda %100’den fazla değerlendi ve fiyatı şu anda 24 dolar civarlarında seyrediyor. Bu, bazı yatırımcıların şimdi 900.000 $ değerinde dydx elde etmesiyle birlikte, yatırımcılara sunulan airdrop’un verildiği zamanki değerinin iki katından daha değerli olduğu anlamına geliyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.