El Salvador, Bitcoin Madenciliğinde Yenilenebilir Enerji Kaynağı Kullanacak

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 28 Eylül 2021 tarihinde attığı bir tweet’te ülkenin Bitcoin madenciliği yapacağını açıkladı. Üstelik Bitcoin madenciliğinde volkanik jeotermal enerji kullanımı için ilk adımların atıldığını belirtti.

Bukele’nin ilk adımlar olarak attığı tweet’te yeni tesisin bir de videosu var. Volkanik jeotermal enerji ile çalışması planlanan Bitcoin madenciliği makineleri de video da gösterilmiş. Kısa sürede 2.3 milyon kişi tarafından izlenen video, geniş arazideki tesisi gösteriyor.

Bitcoin madenciliğindeki en büyük sorun, kullanılan yüksek enerji miktarıdır. Çeşitli ülkeler bu enerji miktarını karşılayabilmek için zaman zaman ülke genelinde elektrik kesintileri uyguluyor. Bu da bir çok eleştiriye sebep oluyor. Bundan dolayı madencilik şirketleri de artık yavaş yavaş temiz enerjiye geçmeye başladı.

Haziran ayında Bukele, El Salvador’un elektrik şirketi LaGeo ile açıklama yapmışlardı. Açıklamalarında Bitcoin madenciliği için çok ucuz, %100 temiz, %100 yenilenebilir volkanik enerji kullanacaklarını söylemişti.

Bukele attığı başka bir tweet’te:

Volkan sayesinde kazılan ilk Bitcoin’i test ediyoruz.

El Salvador’un Bitcoin Hikayesi

El Salvador, 7 Eylül 2021 tarihinde Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etti. Vatandaşlardan bir çok tepki almasına karşı Bukele kararının arkasında durdu. Ülkede Bitcoin kullanmak zorunlu değil ama hükümet kullanmaya teşvik ediyor. El Salvador’un resmi cüzdanı Chivo’yu telefonlarına indirenlere 30 dolarlık bir ödül veriliyor. Kısa süre teknik arızalar veren Chivo cüzdanı şu anda sıkıntısız şekilde çalışıyor.

Bukele, cüzdanın ülkedeki herhangi bir bankadan daha fazla vatandaş tarafından kullanıldığını vurguluyor. Bitcoin yasasının kabul edildikten sonraki 10 günde 1.1 milyon kişi yani nüfusun %17’lik kısmının Chivo cüzdanını kullandığı paylaşılmıştı. Son paylaşımlar da Bukele, vatandaşların %33’ün Chivo cüzdanını kullandığını paylaşmıştı.

Ülkede Bitcoin yasası karşıtı da çok fazla eylem oldu. Çoğu eylemde az kişiyle olsa da son eylemde binlerce kişi vardı. Chivo cüzdanın hata verdiği zamana denk gelen eylemde Bitcoin protesto edildi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.