El Salvador, Bitcoin’den Yeni Elde Ettiği Kar ile Okul Yaptıracak

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’den elde ettiği kâr ile 20 adet okul yapılacağını açıkladı.

2 Kasım Salı günü Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri, bir açıklama yaptı:

Proje başladığında, BTC’den elde ettiğimiz kâr az miktardaydı. Şimdiyse kârımız yükseldi ve hedeflerimize ulaştık. Bunun sayesinde 20 okulun yapılmasına karar verdik.

Sekreter, elde edilen kâr ile insanların yararına fayda sağlayacak işler yapmaya devam edeceklerini söyledi. Yeni projeler için ise vergi gelirlerini ellemeyeceklerini duyurdu.

Yerel bir haber ajansı yapılacak 20 yeni okulun önceden planlanan ‘Yeni Okulum’ projesindeki 400 okulun bir parçası olduğunu söyledi. Ekim 2020’de başlanan projeye CABEI, eğitim teşviki için El Salvador’a 200 miliyon dolarlık bir yatırım yapmıştı.

Okuldan önce Ekim ayında Bitcoin’den sağladığı 4 milyon dolarlık kâr ile Başkan Bukele yeni bir hayvan hastanesi yapacağını duyurmuştu. İnşa edilecek evcil hayvan hastanesinde 4 ameliyathane, 4 acil kliniği, 19 ofis ve 1 rehabilitasyon alanı bulunacak.

El Salvador 7 Eylül’de Bitcoin yasasını yürürlüğe girmiş ve Bitcoin yerel para birimi haline gelmişti. Zaman zaman ülkenin resmi cüzdanı Chivo sıkıntılar yaratsa da şu anlık durumlar iyi gibi gözüküyor.

El Savador BTC’den Kâr Elde Etmeye Devam Ediyor

Farklı zamanlar da BTC almaya devam eden El Salvador ülke rezervini arttırıyor. BTC satın aldığı tarihler ve miktarlar şu şekilde:

  • 6 Eylül 2021 tarihinde 400 BTC
  • 7 Eylül 2021 tarihinde 150 BTC
  • 19 Eylül 2021 tarihinde 150 BTC
  • 27 Ekim 2021 tarihinde 420 BTC olmak üzere toplamda 1120 BTC’ye sahip oldu.

Ülke şu an için yaklaşık 70 milyon dolar değerinde BTC’ye sahip. Bir Twitter kullanıcısı El Salvador’un şu anki BTC alımlarını takip etmiş ve ülkenin şuana kadar 12 milyon dolar kâr ettiğini duyurdu. Ayrıca ülkenin teşvikini de takip eden kullanıcı El Salvador’un vatandaşlarına verdiği 30 dolarlık BTC’nin 38 dolar değerine ulaştığını da hesabında paylaştı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.