El Salvador BTC’yi Para Birimi Olarak Kullanmak İçin Hazırlıklarına Devam Ediyor

El Salvador 7 Eylül’de BTC’yi para birimi olarak kullanmaya hazırlanıyor ve bunun için 150 milyon dolarlık fon oluşturdu!

image 212 824x328 1
El Salvador BTC'yi Para Birimi Olarak Kullanmak İçin Hazırlıklarına Devam Ediyor 3

El Salvador’un yerel gazetesindeki makaleye göre doların yanında kullanılan BTC’nin tamamen yasal para birimi olması ve bu geçişi kolaylaştırmak adına 150 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Bu fonun 23,3 milyon doları kripto para ATM’lerinin kurulumu için ayrıldı. 30 milyon dolarlık fon da hükümetin dijital parası Chivo’nun benimsenmesini teşvik amacıyla ayrıldığını belirtiyor. Kalan kısmıyla da teknolojik altyapının saplanmasını desteklemekte kullanılacağı söyleniyor.

31 Ağustos’ta 150 milyon dolarlık fon tasarısı kabul edildi. Bu fon BTC’ye geçişi kolaylaştıracağı düşünülüyor. Karara göre 7 Eylül’de BTC’yi yasal para birimi olarak tanıyacak olan El Salvador şu anda ABD doları kullanıyor.

El Salvador 150 milyon dolarlık fonu Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası (CABEI)‘dan alacak. CABEI kredisi daha önceden küçük ve orta ölçekli işletmeler için ekonomik iyileştirmeler uygulamak amacıyla alındı.

Haziran ayında hükümetin dijital parası Chivo’nun benimsenmesini teşvik amacıyla Başkan Nayib Bukele, Chivo cüzdanı indiren her yetişkin Salvadorluya 30 dolar değerinde BTC vereceğini açıklamıştı. 6,5 milyon nüfuslu El Salvador’da vatandaşlara 30 dolarlık BTC verip veremeyeceği akıllarda soru işareti bırakmıştı.

El Salvador Halkı BTC’yi Kabul Edecek mi?

İşletmeler ve hükümet tarafından BTC’nin kabul edilmesi gereken bir yasa olsa da Başkan Nayib Bukele vatandaşların ve işletmelerin BTC’yi kabul etmek zorunda kalmayacaklarını açıkladı. Başkan Nayib Bukele açıklamasında şunları vurguladı:

İnsanlar BTC’yi kullanmak istemiyorsa, dolara dönüştürmek için ATM’leri kullanabilir.

Alışma süreci boyunca devlet destek sağlasa da halk tarafından geniş bir desteğe sahip değil gibi gözüküyor. Daha önce yapılan anketlerde halkın 4’te 1’i bu yasayı destekliyor, yarısı ise BTC’nin ne olduğunu bilmediği ortaya çıktı.

El Salvador 2001’den önce Kolon adı verilen para birimine sahipti. 2001’de Amerikan dolarına geçti ve 9 Haziran 2021 Çarşamba günü ise meclisten 62’ye 19 kabul oyu ile doların yanında BTC’nin de para birimi olarak kullanılması yasa olarak geçti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.