El Salvador Cüzdanına 420 Bitcoin Daha Eklediğini Duyurdu

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador tekrardan Bitcoin satın aldığını duyurdu. Yeni alım miktarının 420 Bitcoin olduğu açıklamaya eklendi.

El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ayrıca fiyatın en düşük değerden alındığını ve şimdiden kâr etmeye başladıkları da yazıyor.

Attığı tweette ‘1 BTC = 1 BTC ise nasıl kâr ediyoruz?’ sorusuyla nasıl kâr ettiklerini açıkladı. USD cinsinden bir trust fonuna yatırım yaptığını açıklayan Bukele, fonun hem USD hem de BTC olarak finanse edildiğini söyledi. Fonda BTC’nin USD açısından kâra geçtiklerini ifade eden Bukele, BTC fiyatı artış gösterdiğinde USD çekilse bile fonun aynı “değerde” kalacağını dile getirdi.

El Salvador’un aldığı BTC miktarları şu şekilde:

  • 6 Eylül 2021 tarihinde 400 BTC
  • 7 Eylül 2021 tarihinde 150 BTC
  • 19 Eylül 2021 tarihinde 150 BTC
  • 27 Ekim 2021 tarihinde 420 BTC satın alınarak ülkenin toplam rezervi 1120 BTC’ye ulaştı.

Bitcoin’in hızlı artması sonucunda elde edilen kâr ile daha önce hayvan hastanesi inşa edeceğini duyuran Bukele’nin yeni kâr ile neler yapacağı merak ediliyor.

El Salvador, Bitcoin Kazancıyla Hayvan Hastanesi İnşa Edecek!

İnşa edilecek evcil hayvan hastanesinde 4 ameliyathane, 4 acil kliniği, 19 ofis ve 1 rehabilitasyon alanı bulunacak. Bukele, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda kazanılan paranın bir kısmını tüylü dostları için harcayacağını açıkladı.

İnşa edilecek hastane sayesinde ülkede günde yaklaşık olarak 64 ameliyat, 128 acil müdahale ve 400 genel randevuya bakılacağı belirtildi.

El Salvador Vatandaşları BTC’ye Yatırım Yapmaya Başladı.

El Salvador Vatandaşları Chivo cüzdanı yüklediklerinde verilen 30$’lık BTC’yi bozuyordu. Ancak ülkenin BTC’den 4 milyon dolar kâr elde ettiği haberi çıkınca vatandaşlar ellerindeki dolarla ile BTC almaya başladı.

Başkan Bukele rakamları da paylaşarak Chivo cüzdanında günlük 24.076 işlem yapıldığını söyledi. Bu işlemlerde ise 3.069.761 ABD doları sisteme katıldığını bildirdi.

Ayrıca Bukele bu rakamlara inanmayanlar olursa istediği Chivo ATM’sinden bilgileri kontrol edebilir dedi. Twitter üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

Vatandaşlarımız Chivo ATM’lerinde ellerindeki doları çekmek yerine ellerindeki doları da ATM’ye yatırarak Bitcoin satın alıyorlar. Tüm medya kuruluşları ATM’lere uğrayarak bu bilgileri doğrulayabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.