El Salvador Vatandaşları Bitcoin’e Yatırımı Artırdı!

Bitcoin’in yakın zamandaki yükselişinden sonra El Salvador vatandaşları ellerindeki ABD dolarlarını Bitcoin’e çevirmeye başladı.

El Salvador, Bitcoin’i yerel para birimi yaptıktan sonra herkesin aklında sorular vardı. Ancak Bitcoin’in hızlı rallisi sayesinde vatandaşlar bu duruma daha hızlı alışmaya başladı. El Salvador Başkanı Naiyb Bukele’de yaptığı paylaşımlarla vatandaşlara Bitcoin’in karlı bir yatırım olduğunu göstermeye çalışıyor.

Yakın zamandaki bir paylaşımla Bitcoin’den büyük kar ettiklerini ve bu karla hayvan hastanesi kuracağını açıklamıştı.

Son yaptığı açıklamada ise El Salvador vatandaşlarının Bitcoin satın alabilmek için çok fazla ABD doları sattığını belirtti. Bukele, El Salvador’un resmi kripto para cüzdanı Chivo’dan elde edilen bilgileri Twitter üzerinden şu sözlerle paylaştı:

Vatandaşlarımız Chivo ATM’lerinde ellerindeki doları çekmek yerine ellerindeki doları da ATM’ye yatırarak Bitcoin satın alıyorlar. Tüm medya kuruluşları ATM’lere uğrayarak bu bilgileri doğrulayabilir.

Başkan Bukele rakamları da paylaşarak Chivo cüzdanında günlük 24.076 işlem yapıldığını söyledi. Bu işlemlerde ise 3.069.761 ABD doları sisteme katıldığını bildirdi.

El Salvador’da bu işlemlerin artması vatandaşların Bitcoin’e alıştıklarını belirtiyor. Analistlere göre halkın BTC’ye bakışı gittikçe değişiyor. Daha önce BTC’ye soğuk bakan halk şimdi ise yatırım olarak bakmaya başladı. Ayrıca El Salvador yönetimi, BTC kullanımını arttırmak için yaptığı desteklere devam ediyor. Hükümet 30 dolarlık yardımın yanında yakıt desteği ve vergi muafiyeti gibi birçok teşvik sunuyor.

El Salvador, ülkeye 200’den fazla Bitcoin ATM’si koyarak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan sonra dünyanın en büyük kripto para ATM’si ağına sahip 3. ülke oldu.

El Salvador – BTC Tarihi

El Salvador ülkenin para birimini Bitcoin yapmak için yasa tasarısı hazırlamıştı. Ve bugün 7 Eylül 2021 tarihi itibariyle yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasayla El Salvador Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ve sirkülasyonuna sokan ilk ülke olmuştu.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin resmi kripto para cüzdanının Chivo olduğunu söylemişti. Bukele, bu cüzdanlarda BTC kullanımının zorunlu olmadığını da dile getirmişti. El Salvador, Bitcoin kullanımı kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla 150 milyon dolarlık bir fon oluşturmuştu. Bu fonla ülke geneline farklı yerlerde 200 Bitcoin ATM’si kuruldu. Ayrıca bu fondan 30 milyon dolar ile Chivo cüzdanının benimsenmesi için teşvik oluşturulacak. Fonun bir kısmıyla da teknolojik altyapı güçlendirecekti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.