El Salvador ve Bitcoin İçin Büyük Gün

El Salvador ülkenin para birimini Bitcoin yapmak için yasa tasarısı hazırlamıştı. Ve bugün 7 Eylül 2021 tarihi itibariyle yasa yürürlüğe girdi. Bu yasayla El Salvador Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ve sirkülasyonuna sokan ilk ülke oldu.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin resmi kripto para cüzdanının Chivo olduğunu söylemişti. Bukele, bu cüzdanlarda BTC kullanımının zorunlu olmadığını da dile getirmişti. El Salvador, Bitcoin kullanımı kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla 150 milyon dolarlık bir fon oluşturmuştu. Bu fonla ülke geneline farklı yerlerde 200 Bitcoin ATM’si kuruldu. Ayrıca bu fondan 30 milyon dolar ile Chivo cüzdanının benimsenmesi için teşvik oluşturulacak. Fonun bir kısmıyla da teknolojik altyapı güçlendirecek.

Başkan Nayib Bukele, ayrıca ülke rezervlerine 200 BTC daha kattıklarını ve ülke rezervlerinde ki BTC miktarının 400 BTC olduğunu bildirdi.

El Salvador Bu Karardan Memnun mu?

Hükümet dünyada bir ilk olmanın gururunu yaşarken, halk bundan pek memnun olmadıklarını belirtiyor. Yapılan anketler sonucu halkın 4’te 1’i bu yasayı destekliyor, yarısı ise BTC’nin ne olduğunu bilmediği ortaya çıktı. Bu grupların yanında Bitcoin yasasını sert bir şekilde eleştiren bir kesim de var. Kendilerine “İsyan Bloğu” adını veren bu kesim yaklaşık 1 aydır El Salvador sokaklarında protestolar düzenliyorlar.

Protestocular, Bitcoin’in bazı büyük iş insanlarına, özellikle de hükümetle iş yapanlara haksız yere kazanılmış parayı aklamak için hizmet ettiğini” öne sürdü. Ayrıca protestocular şu açıklamalarda bulundu:

Bitcoin, kamu yolsuzluğunu, silah ve insan kaçakçılarının, gaspçıların ve vergi kaçakçılarının işlerini kolaylaştıracak. Aynı zamanda parasal kaosa da yol açacaktır. Çalışanların maaşlarını, emeklilerin maaşlarını ve birikimlerini vuracak, birçok KOBİ’yi zor duruma düşürecektir, düşük ve orta gelirli aileleri etkileyecektir.

Dış İşleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, El Salvador’a geldiğinde bu durum hakkında yasa iyi düzenlenir ve şeffaf olursa sıkıntı yaşanmaz demişti.

Her şeye rağmen, El Salvador resmi olarak Bitcoini kabul etti. Halka BTC kullanımı zorunlu tutulmasa da ilerleyen günlerde neler olduğunu beraber izleyeceğiz. Hükümet teşviklerle mi yoksa zorunlulukla mı insanları yeni para birimini alıştıracak, sizin fikriniz nedir?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.