El Salvador, Yabancı Bitcoin Yatırımcılarından Vergi Almayacak!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele‘nin hukuk danışmanı Javier Argueta’dan gelen bir açıklamaya göre yabancı Bitcoin yatırımcıları El Salvador’daki sermaye kazançları üzerinden vergi ödemek zorunda kalmayacak.

Nayib Bukele, özellikle yasal olarak kabul edilen kripto para birimi Bitcoin’i ülkesinde resmileştirmek için geçtiği tartışmalı yoldan sonra, Bitcoin endüstrisini desteklemek için ülkeye yabancı sermayeyi çekmek istiyor. Bu yakın tarihli yürütme kararı, El Salvador’daki yabancı yatırımcılar için olumlu bir gelişme olacak. Hukuk Danışmanı Javier Argueta açıklamasında şunları söyledi:

“Yabancı yatırımı teşvik etmek için, ülkede Bitcoin varlıkları üzerinden yüksek karlar kazansalar dahi yabancılardan ne sermaye artırımı ne de gelir üzerinden vergi alınmayacak”

Ülkedeki mevcut kanuna göre, sermaye kazançları, net karın %10’u oranında sabit bir oranda vergilendirilir. Menkul kıymetler için sermaye kazançları da vergiye tabidir. Bitcoin Yasası’nın 5. Maddesi, Bitcoin borsalarının herhangi bir yasal merci gibi sermaye kazancı vergisine tabi olmayacağını belirtir. Kanunda yabancı endüstriler, işletmeler veya tüccarlar için herhangi bir muafiyetten bahsedilmiyor.

Javier Argueta’nın bu açıklamaları, daha fazla yabancı şirketin ve yatırımcının El Salvador’a yerleşmesini teşvik ediyor. Birkaç ay boyunca da Nayib Bukele, ülkeyi Bitcoin etrafında hizmetler geliştirmeye istekli yabancı sermayeye açma fikrini beyan etmişti. Kripto para uygulaması Strike bile, Bitcoin Yasası yürürlüğe girmeden çok zaman önce, El Zonte’deki Bitcoin Beach projesinin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynamıştı.

Ancak şu ana kadar Argueta’nın vaatlerini doğrulayacak herhangi bir resmi yayın,hukuki düzenleme veya yorum gelmedi. El Salvador siyasetinde kanunun uygulanmasını çevreleyen çelişkilerin nadir olmadığını hatırlatmak isteriz. Bunun en son örneği; Başkan Bukele’nin Bitcoin yasasının zorunlu kabulünden bahsetmesine rağmen, Bitcoin’in benimsenmesinin isteğe bağlı ve kullanımının ücretsiz olacağını garanti etmesi ve ardından da Bitcoin işlemleri için ilgili bir komisyonunun kurulmasının şart olduğunu açıklamalarına eklemesi gerçeğidir.

Özel Sermaye, Bitcoin’in Büyümesinin Anahtarı Olabilir


Bitcoin, aslında El Salvador’da zor bir başlangıç yaptı. Yapılan protesto ve eleştiriler, dünya nüfusunun kripto para birimini benimseme konusunda o kadar da hevesli olmadığını gösterdi. Ardından çok taraflı finans kuruluşları El Salvador’un kararını reddettiklerini ifade ettiler ve sadece büyük bir Orta Amerika kurumu desteğini göstermeye karar verdi.

Tüm bunlardan dolayı El Salvador başkanının özel sektörden bile olsa, her türlü yardımdan yararlanmak istemesi hiç şaşırtıcı değil. Twitter’daki kripto influencer’ların çoğu, Bukele’nin politikalarına olan hayranlığını dile getirdi çünkü vergi muafiyeti bu yeni milyarderler için çok çekici olabilir. Ayrıca dünyanın ilk %100 gerçek Bitcoin dostu ülkesine taşınmak isteyenler varsa, 3 BTC karşılığında El Salvador vatandaşlığı alabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.