El Salvador’da 10 Günde 1.1 Milyon Chivo Cüzdanı İndirildi!

El Salvador’da Bitcoin yasasının kabulünden bu yana 10 gün geçti. Bu zamanda vatandaşlar ülkenin resmi cüzdanı olan Chivo‘yu benimseye başladı.

Hükümet, cüzdanın benimsemesi için Chivo cüzdanını indiren herkese 30$ değerinde BTC vererek teşvik etmeye çalışmıştı. Chivo cüzdanının hızlı benimsenmesinin bir sebebi de BTC’nin dolar ile birlikte kullanılması oldu.

Başkan Nayib Bukele’nin attığı tweet’e göre, El Salvadorlular Bitcoin yasasına alıştı ve şimdiden ülkenin %17’si Chivo cüzdanını indirdi. Bu da yaklaşık 1.1 milyon vatandaşın cüzdanı indirmesi demek oluyor.

Başkan Nayib Bukele’ye göre 10 günde bu kadar vatandaşın cüzdanı indirmesi büyük bir gelişme. Ayrıca Bukele, vatandaşların %65’inin akıllı telefonunun cüzdan uygulamasını desteklemediğini dile getirdi.

El Salvador’un BTC’yi yasal para birimi olarak yasallaştırması yumuşak bir geçiş olmasa da, rakamlar vatandaşların yeni düzene uyum sağladığını gösteriyor. Hükümetin verdiği 30$’lık teşvikte, cüzdanı indirip kimliklerini doğruladıktan sonra hesaplar kullanıcıların hesaplarına geçiyor.

Bitcoin ile Ödeme

El Salvador’da BTC ile ödeme gittikçe kolaylaşıyor. Büyük bayilikler veren McDonald’s ve Starbucks gibi firmalar çoktan BTC ile ödemeyi kabul etmeye başladılar.

Ülkede BTC ATM sayıları da gittikçe artıyor. Verilere göre ABD ve Kanada’dan sonra ATM sayısı en çok olan ülke El Salvador oldu. Hükümet, kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla ülkenin her tarafına kripto para ATM’leri kurmuştu.

Chivo Cüzdanında Hatalar da Oluyor!

Ülkede Chivo cüzdanıyla alakalı her şey düzenli gitmiyor tabii ki. Zaman zaman aksilikler de yaşanıyor. Telefon şirketinin SMS onaylama mesajını yollamamasından dolayı 1 saatlik aksilik yaşandı. Bu 1 saatlik süreçte yaklaşık 28.000 kullanıcı kayıt olurken hata yaşadı. Hükümet 30$’lık bonusu alamayan 28.000 kullanıcıya güncellemeler sonrası bonusların yatacağını duyurdu. Başkan Nayib Bukele attığı tweet’te şunları açıkladı:

Günde 300.000 yeni kayıtla geçici hatalar yaşamak neredeyse imkansızdır. Özellikle hatayı yapan telefon şirketi olduğunda. Bu süreçte bonuslarını alamayan herkese bonuslarını yollayacağız.

Daha önce de yaşanan bir hata sonucu geçici sürece ile Chivo cüzdanının indirilmesi duraklatılmıştı. Hata giderildikten sonra cüzdan tekrar aktif hale getirilmişti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.