El Salvador’da Bitcoin Yasası Sonrası Olaylar Çıkmaya Başladı!

15 Eylül 2021’de El Salvador’da en büyük Bitcoin karşıtı protesto yapıldı. Binlerce kişinin katıldığı protesto sonucu Nayib Bukele, şu ana kadar yaşadığı küçük hoşnutsuzluklardan daha fazlasıyla karşı karşıya olduğunu anladı.

Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’i yasal para birimi ilan ettiğinde bu kadar tepki alacağını beklememişti. Bukele, sık sık küçük protestolar ve etkinliklerle karşı karşıya geliyordu. Birkaç düzine insanın bir araya gelerek yaptığı etkinliklerin normal olduğu düşünülüyordu. Ama 15 Eylül’de binlerce insan bir araya gelerek protestoyu büyüttü. Bu protestolar %80’lik bir oyla seçilen hükümeti kısa vadede etkilemese de halkın lideri olarak seçilen Bukele’nin sicilinde bir iz olarak kalacak.

shutterstock 2038482065
El Salvador'da Bitcoin Yasası Sonrası Olaylar Çıkmaya Başladı! 3

El Salvador’da vatandaşlar kariyerli siyasetçilerden nefret ediyorlardı. Bir yabancı olarak gelen Bukele, suç eylemlerine karşı duruşundan dolayı halkın desteğini almıştı.

Bitcoin, bu kararı onaylayanların veya karşı gelenlerin hayatının bir parçası oldu. Bu yüzden siyasetin de bir parçası oldu. Hükümet karşıtları Bitcoin’den kaynaklı kargaşayı Bukele’ye karşı kullanmaya başladı.

Bitcoin Henüz Tam Anlamıyla Benimsenmiş Değil

Birçok resimde büyük yemek zincirlerinin ve benzeri firmaların Bitcoin ile ödeme kabul ettiği gözükse de, gerçekte olan ülkenin Bitcoin’i benimsemeden hala çok uzak olduğu. Bunun sebeplerinden biri de çoğu yerde hala Bitcoin’in ödeme olarak kabul edilmemesi. Vatandaşlardan bazıları devlet uzantılı sertifikaları bile alırken Bitcoin ile ödeme yapamadıklarından şikayetçi.

EL Salvador’da Chivo ATM Kuyruklarının Sonu Gelmiyor

Bukele attığı tweette, vatandaşların %50’sinden fazlasının Chivo cüzdanını indirdiğini duyurmuştu. Ama gelen resim ve tweetlerde vatandaşların Chivo ATM’lerinde uzun sıralar beklediği görülüyor.

Ülkeden gelen raporlara göre vatandaşlar devletin verdiği 30$’lık BTC teşviğini bozdurmak için sıralarda bekliyor. Hükümet bu parayı hemen çekmenin mümkün olmadığını duyurdu. Ama vatandaşlar 30$’ı başkasına yolladığında cüzdandaki kilidin açıldığını fark etti. Bitcoin’in ne olduğunu anlamayan ve buna karşı gelen vatandaşlar ATM’lerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Vatandaşlara Bitcoin’in nasıl ve ne amaçla kullanıldığını öğretmek gerekiyor ve bu nedenle devlete çok iş düşüyor. Zor bir karar alan Bukele, vatandaşlara gereken eğitimi verirse ve Bitcoin’i %100 benimsetebilirse tarihe geçecek bir başkan olacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.