El Salvador’un Chivo Cüzdanı Kullanımı Askıya Alındı

El Salvador’da Bitcoin (BTC) yerel para birimi olduktan bir hafta sonra Başkan Nayib Bukele, Chivo cüzdanıyla alakalı bazı sıkıntıların olduğunu bildirdi. Bukele’nin 15.09.2021 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, El Salvador’un resmi cüzdanı olan Chivo’nun akıllı telefonlarda sorun yaşadığını söyledi. Yeni akıllı telefonlarda yaşanan sorunlardan dolayı uygulama indirmelerini ve kayıtlarını geçici süreyle askıya alındığını söyledi.

Başkan Bukele, Chivo teknik ekibinin bir kaç günde sorunu çözeceğini söyledi. Ayrıca yeni kayıtların ve indirmelerin tekrar açılacağını belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Uygulama hatasız bir hale geldiğinde kayıtlar ve indirmeler tekrardan aktif hale getirilecek.

Chivo cüzdanındaki hataların %95 civarında düzletildiği bildirildi. Bukele, uygulamanın birkaç güne tekrar çalışır hale geleceğini düşündüğünü söyledi. El Salvador’daki Bitcoin ATM’lerinin sıkıntısız çalıştığını da dile getiren Bukele, ABD’de de 50 ATM’nin Chivo’yu desteklediğini açıkladı.

Bukele, Chivo cüzdanının yaşadığı problemlerin erken tanıtım dolayısıyla kaynaklandığını söyledi. Ve sözlerine şöyle devam etti:

Bütün bunları 3 ay içinde yapmak çok zordu. Hatalar yaptık evet, fakat bunları düzeltiyoruz. Şu an yüz binlerce El Salvadorlu Chivo’yu hatasız bir şekilde kullanabiliyor.

Geçen Salı piyasaya sürülen Chivo cüzdanını yarım milyon kullanıcının kullanıldığı düşünülüyor.

El Salvador Chivo için Bitso ile İş Birliği Yaptı

El Salvador, Chivo cüzdanı için Meksika merkezli kripto para borsası Bitso ile ortaklık kurmuştu. Cüzdan piyasaya sürüldüğünde, kapasite hataları dolayısıyla çevrim dışı hale geldi. Chivo teknik ekibi sorunları çözmeye çalışırken, kullanıcılar para çekme konusunda sıkıntı yaşamaya devam etti. Bazı kullanıcılara göre de Chivo’nun işlevselliği başarısız olduğu iddia ediliyor.

Bitso’nun sınır ötesi ödeme yöneticisi Santiago Alvarado’nun, Chivo cüzdanının işlevselliği hakkında yorum yapmayı reddettiği bildiriliyor. Bunun yanı sıra Alvarado’nun iddialarına göre borsa, Chivo arayüzü konusunda hiçbir çalışma yapmamış.

Chivo cüzdanındaki sorunun kaç günde çözüleceği merak konusu ve bu sorun Chivo’yu istemeyen vatandaşlar tarafından nasıl yorumlanacak hep beraber göreceğiz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.