El Salvador’un Chivo Cüzdanının Arkasında Meksika Borsa’sı Bitso’mu Var

El Salvador’un Chivo cüzdanının arkasında Bitso mu yoksa BitGo mu olduğu tartışılıyor. Resmi kanallar aracılığıyla Bitso ismi daha güvenilir raporlarda görülemeye başladı.

Bitso for Business başkan yardımcısı Santiago Alvarado şu açıklamalarda bulundu:

Ödeme yapılarını dönüştürecek ve ülkedeki finansal katılımı artıracak bir girişimde El Salvador ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz

Bitso, ABD doları cinsinden işlemleri kolaylaştırmak için federal olarak düzenlenen ve Kaliforniya eyaletine bağlı olan Silvergate Bank ile çalışacaklarını duyurdu.

Ayrıca Bitso aşağıdaki tweeti attı:

Peki Cüzdanın Arkasında Bitso Varsa, BitGo Nasıl Altyapı Sağlıyor?

BitGo’nun CEO’su yaptığı bir konuşmada şunları söyledi:

Burada hiçbir şey taahhüt etmiyorlar, bu şekilde görünüyor ama hiçbir şey kesin değil

Ancak, iki şirkette bu işe karışmış olabilir mi? Reuters’a göre Bitso, Chivo için temel hizmet sağlayıcı olacak. Forbes’e göre ise BitGo, Chivo’nun cüzdan altyapısını ve güvenlik platformunu sağlayacak. Akılları karıştıran bu iki ifadenin birbirleriyle çelişkili olması. Belki de bu iki dev şirket Chivo cüzdanının arkasında beraber çalışıyorlardır.

Komik bir detay da Chivo cüzdanının BitGo altyapısı kullanılıyor denmesine rağmen, Chivo cüzdan mimarisi sızdırıldığında mimari de Bitso adının bulunması. Bu mimari de BitGo’nun adı yoktu ve Athena tüm operasyonun merkezindeydi.

Bu belirsizliklerin arasında kesin olan bir şey varsa o da Strike şirketinin bu işle bir alakası olmamasıdır. Strike şirketinin CEO’su Jack Mallers attığı bir tweette Chivo cüzdanıyla ve ATM’leriyle hiç bir bağlantılarının olmadığını belirtti.

Mallers bu durumdan memnun gibi gözüküyor. Konunun devamında ‘Bitcoin ağı ile dünya için tek bir açık standart var’ dedi.

Gözler Havalelerde

Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası’nın Genel Başkanı Dante Mossi havaleleri izlediklerini söyledi ve şunları ekledi:

Bitcoin’in benimsenmesi havale ücretlerini düşürürse Guatemala, Honduras ve El Salvador bu durumda en çok kazanacak ülkeler arasındadır.

İşin başka bir boyundan da bakmak gerekirse Bitcoin’in kullanılması Western Union ve benzeri firmalara ne kadar para kaybettireceğidir. Bitcoinist bu konuda şunları söyledi:

Bitcoin ile yapılan havalelerde 3. bir firmanın olmaması ve ekstra işlem ücreti kesilmesine gerek kalmadan doğrudan alıcıya gider. Aradaki 3. firma olan havale şirketlerinin yerine Bitcoin kullanılması bu şirketlere 400 milyon dolar civarında para kaybettireceği tahmin ediyor.

Konu havale olunca işin uzmanı olan Bitso şirketi şunları söyledi:

B

Bölgedeki lider kripto borsası olarak, havale ve güvenli ve düşük ücretli finansal hizmetler konusundaki deneyimimizi Salvadorlulara getirmekten heyecan duyuyoruz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.