Elon Musk, 1.1 Milyar Dolarlık Tesla Hissesini Sattı!

Elektrikli araç üreticisi Tesla‘nın yöneticisi Elon Musk, dünyanın en zengin insanları arasında gösterilmektedir. Sosyal medyada da çok aktif olan Elon Musk’ın, Twitter takipçi sayısı 63 milyona ulaştı.

Geçen günlerde yaptığı Twitter paylaşımında, “Tesla hisselerimin yüzde 10’unu satmayı düşünüyorum destekliyor musunuz?” sorusu ile takipçilerine bir anket sundu. Ankete katılanların yüzde 57’si Tesla hisselerini satmasını önerdi. Elon Musk, 11 Kasım’da Menkul Kıymetlere sunduğu dosya ile Tesla hisselerinin 1.1 milyar dolarlık satışını doğrulamış oldu. Musk, hisselerini ortalama 1170 dolar seviyesinden sattı. Bu fiyat, geçen seneki Tesla hisse fiyatlarının yaklaşık yüzde 180 oranında arttığını göstermektedir.

Elon Musk’ın bu hisse satışı bir ilk değil elbette, 2010 yılında Nasdaq’da Tesla hisselerinin halka satışa açılmasından bu yana 3. defa kendi hisselerini satışa çıkarmış oldu. Fakat bu son hisse satışı; Musk’ın, diğer satışlarının yanında en büyük olanı olarak kayıtlara geçti.

Elon Musk Neden Hisselerini Satışa Çıkardı?

Elon Musk’ın bu kararında ABD’de çıkacağı bilinen milyarderler vergi yasası ve Elon Musk’ın vergi borçları bulunuyor. Eğer bu vergi yasası ABD Kongresi’nde onaylanırsa, Musk büyük bir vergiyle karşılaşacaktı. Ayrıca Elon Musk, yaptığı Twitter anketi sonuçlarına cevap olarak; şirketten herhangi bir maaş almadığını, sadece hisselerinin olduğunu ve vergi ödemelerini yapabilmesi için tek yolun şirketten hisse satması gerektiğini söyledi.

Elon Musk Bu Kazancı Kripto Varlıklara Aktaracak mı?

Bu açıklamalar sonrasında kripto para camiasında, bu paranın bir kısmının kripto varlıklara kayacağı yönünde söylemler dolaşmaya başladı. MicroStrategy’nin kurucusu ve yöneticilerinden olan Michael Saylor, Elon Musk’a daha fazla BTC alması yönünde tavsiye verdi. Daha önce de twitter’da yaptığı Doge token yorumlarıyla birçok doge yatırımcısını sevindirmişti. Twitter fenomenleri hangi tokenlerı alacağı noktasında tahminler yapmaya başladılar bile. Fakat Elon Musk’ın hangi yolu izleyeceği henüz bilinmiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.