Elon Musk ‘Aceleci’ Kripto Para Birimi Düzenlemesini İstemiyor

Tesla CEO’su Elon Musk, acele kripto para birimi düzenlemesini zorlayan bir kriz olmadığını söyledi. Ayrıca Coinbase CEO’su Brian Armstrong ile ABD hükümetinin kripto para birimi inovasyonunda kazananları veya kaybedenleri seçmemesi gerektiği konusunda hemfikir.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ABD’deki altyapı tasarısındaki vergi hükmüne ve vergide yapılan son dakika değişikliğine Twitter aracılığıyla cevap verdi. ABD Senatosu tarafından tartışılmakta olan yasa tasarısı, ülke genelinde altyapı iyileştirmelerine yaklaşık 1 trilyon dolar fon sağlamayı planlıyor. Kripto para işlemlerinden elde edilmesi beklenen 28 milyar dolarlık vergi, 1 trilyon dolarlık fonun küçük bir kısmını oluşturuyor. Yasa tasarısında bu fonların kimlerden nasıl tahsil edileceği ise net değil ve oldukça endişe verici.

Elon Musk ve Coinbase CEO’su Kripto Düzenlemesi Konusunda Aynı Fikirde


Coinbase CEO’su Brian Armstrong Twitter’daki ileti serisinde “Geleceğimizi tanımlayan birkaç önemli an vardır. Biri şu anda Senato’da altyapı yasa tasarısı ile oluyor. Yasa, hangi temel teknolojilerin kripto paraya uygun ve hangilerinin uygun olmadığına karar verecek. Bu felaket.”dedi.

Armstrong; “Senatör Mark Warner, madencilerin çalışma kanıtını (proof of work) değil, imkansız olana uymak için hisse onaylayıcılarının kanıtını (proof of stake) istedi. Hangi kripto para türlerinin hükümet düzenlemesinden sağ çıkacağının net olmadığı bir senato kararıyla karşılaşabiliriz” diyerek devam etti.

Tesla CEO’su Elon Musk, ABD hükümetinin kripto para alanındaki yasa tasarısı teklifiyle ilgili hararetli tartışmaya katıldı. “Kabul ediyorum, kripto para teknolojisinde kazananları veya kaybedenleri seçmenin zamanı değil” diye tweet attı. “Aceleci düzenlemeyi zorunlu kılan bir kriz yok” diye ekledi.

Yasa tasarısının, sektördeki madencileri, doğrulayıcıları, akıllı sözleşmeleri ve açık kaynak geliştiricilerini ”büyük raporlama yükümlülükleri” ile zor duruma düşürerek, ABD’deki kripto para gelişimini tehdit etmesinden ve piyasalardaki inavasyonu diğer ülkelere yönlendirmesinden korkuluyor.

Kripto para endüstrisinden ve diğer milletvekillerinden gelen bu yoğun tepkilerle karşı karşıya kalan Senatör Warner, cumartesi günü önerdiği değişikliği revize ederek, hisse onaylayıcılarının kanıtı (proof of stake) istisnasını kaldırdı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.