Elon Musk’a Mesaj: Hisselerini Bitcoin’e Çevir!

Max Keiser ve Michael Saylor, Elon Musk’a Tesla hisselerinin bir kısmını nakite çevirmesini ve Bitcoin’e yatırım yapmasını tavsiye etti.

Elon Musk geçtiğimiz gün milyonlarca takipçisine Twitter üzerinden bir soru anketi yayınladı. Ankette Tesla hisselerinin %10’unu satmak isteyebileceğini ve takipçilerine bunu destekleyip desteklemediklerini sordu. Bunun üzerine Michael Saylor ve Max Keiser gibi Bitcoin destekçileri, Musk’a %10’luk nakdini Bitcoin’e çevirmesini önerdi.

Musk, Tesla’nın Yüzde 10’unu Satacak mı?

Dünyanın en büyük elektrikli araçları üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, karakterine uygun olan farklı bir yaklaşım sergileyerek güne yine damgasını vurdu. Tesla’daki şahsi hisselerinin %10’unu satmak fikrinden bahseden Musk, insanlara bu konuda ne düşündüklerini sordu. 7 Kasım 2021 itibarıyla 3 milyon 185 bin katılımcının verdiği cevaplar, %57 ile Musk’ın satış fikrini destekler görünüyor.

Bu anketin neden sunulduğu, arkasında ne gibi bir düşüncenin olduğu ise şüpheciler arasında tartışma konusu oldu. Musk, bunun vergiden kaçınmanın ve kazançların realize edilmesinin bir yöntemi olduğunu vurguluyor.

image
Elon Musk'a Mesaj: Hisselerini Bitcoin'e Çevir! 3

Yaptığı anketin sonuçlarına harfiyen uyacağını ifade eden Musk, gidişata göre hisselerini satacak gibi görünüyor. Musk’ın %10’luk hissesinin yaklaşık değeri 25 milyar dolar civarında.

Saylor ve Keiser’den Tavsiye

Bu anket, Elon Musk’ın yaptığı ilk çılgınlık değil. Daha öncesinde de kitleleri etkileyen, ortalığı karıştıracak birçok eylemde bulunmuştu. Anketin altına yapılan yorumlarda ise bir tartışma sürüyor: Satılacak olan hisseler ile ne yapılacağı.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, anketin altına konu ile ilgili önemli bir yorum yaparak kitlelerden beğeni topladı.

Önde gelen Bitcoin yatırımcısı Saylor’un şirketi, 7 milyar dolardan fazla Bitcoin’e sahip. Saylor, bu kadar büyük bir yatırıma sahip olmanın getirisi olarak Musk’a tavsiyelerde bulundu:

Tesla bilançolarını kripto paralara uygun olarak yeniden yapılandır. Kendi %10’luk hisseni ise satarak Bitcoin’e çevir. Böylelikle yatırımda çeşitlilik sağlarsın, enflasyondan korunursun ve vergiden kaçınmada avantajlar sağlarsın.

Michael Saylor’un yanı sıra, Elon Musk’ın anketine yorum yapan önemli isimlerden bir diğeri de Max Keiser oldu. Max Keiser, Keiser TV‘nin sunucusu olmakla beraber, uzun zamandır Bitcoin yatırımları ile tanınıyor.

Elon Musk’ın sansasyon yaratan açıklamalarına ve çeşitli manipülasyonlarına her defasında eleştiri yapan Keiser; bu sefer Musk’ın akıllanacağını ve Bitcoin’e teslim olacağını söyleyerek, ona şöyle seslendi:

Yozlaşmış ve yıpranmış bu ekonomik ve politik sisteme bir dur diyelim. Satoshi’nin bizim yapamadığımızı yapmasına izin verelim. Daha fazla bekleme ve düğmeye bas!

Sonuçlara göre hisselerini satacağı öngörülen Musk’ın, satıştan sonra nasıl bir politika izleyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.