Estonya’da Kripto Paralara Yasak Yok!

Kripto paralar ile ilgili olumlu adımlarıyla adından sıkça bahsettiren Estonya’da hazırlanan yeni yönetmelik ülkede tartışmalara sebep olmuştu. Kripto paralar konusundaki net duruşunu merakla beklediğimiz Estonya’nın maliye bakanlığından konuyla ilgili resmi açıklama yapıldı. Estonya Maliye Bakanlığı pazar günü yaptığı açıklamada:

Sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP) için yeni taslak mevzuatın müşterilerin kripto para sahibi olmasını, kripto para ticaretinin yasaklanması ve cüzdanlardan anahtar kelimelerinin talep edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Kripto paralara yasak geleceği yönündeki dedikolara cevap veren maliye bakanlığı, yeni yasa tasarısıyla birlikte artık VASP’lar için daha büyük sermayeler istemektedir. Aynı zamanda sağlanan hizmet çeşitlerine bağlı olarak, VASP’nin artık minimum 125.000 euro ve 350.000 euro arasında bir sermayeye sahip olması gerekmektedir.

DeFi Uygulamaları VASP Olarak Kabul Edilmedi!

Yeni FATF yönetmeliğinde bazı merkeziyetsiz finans uygulamaları ve gözetim altında olmayan cüzdanlar da VASP olarak sayılabilecek. FATF, bu konuyla ilgili rehberini mart ayında açıklayacaktı. Fakat merkeziyetsiz finans uygulamaları için haziran ayına kadar uzatılmıştı. Bu aralık ayında yayımlanan FATF’in son rehberinde DeFi uygulamaları VASP olarak kabul edilmemektedir. Fakat uygulamanın kurucusu, sahibi ya da işletilmesinden sorumlu olan kişiler artık VASP olarak kabul edilecek.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.