ETF Nedir?

ETF diğer adıyla borsa yatırım fonudur, çünkü hisse senetleri gibi bir borsada işlem görür. Bir ETF’nin hisselerinin fiyatı, hisse senetlerinin piyasada alınıp satılmasıyla işlem günü boyunca değişecektir. Bu, borsada işlem görmeyen ve piyasalar kapandıktan sonra günde yalnızca bir kez işlem gören yatırım fonlarından farklıdır.

Borsada işlem gören bir fon veya ETF, hisse senedi gibi bir borsada işlem görebilen, yani gün boyunca alınıp satılabilen bir fondur. ETF’ler genellikle diğer fon türlerinden daha düşük ücretlere sahiptir. Türüne bağlı olarak, ETF’lerin farklı risk seviyeleri vardır.

ETF (Exchange-Traded Funds) Borsa Yatırım Fonu’nun baş harflerinden oluşur. ASX gibi bir borsada işlem gören halka açık bir yatırımdır. Bir ETF’nin fiyatı; tek bir şirketin hisseleri yerine, genellikle farklı şirketlerin bir endeksi olan fon tarafından tutulan varlıkları takip eder.

Peki Kripto Para ETF’si Nedir?

Bu tür bir ETF, kripto parayı elinde tutan ve genellikle tutulan kripto paranın değerini takip edecek bir yatırım fonudur. Bilindiği üzere ABD’de, bir Bitcoin vadeli işlem ETF’si ekim ayında onaylandı ve Kanada Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda satışa sunuldu.

Bir kripto para birimi borsa yatırım fonu (ETF), kripto para birimlerinden oluşan bir fondur. Çoğu ETF bir endeksi veya varlık sepetini takip ederken, bir kripto para birimi ETF’si bir veya daha fazla dijital tokenın fiyatını takip eder. Yatırımcı satışlarına veya alımlarına bağlı olarak, kripto para birimi ETF’lerinin hisse fiyatı günlük olarak dalgalanmaktadır. Tıpkı ortak hisse senetleri gibi, günlük olarak da işlem görmektedir.

Bir kripto para birimi ETF’si ile bir kripto para borsası arasındaki temel fark varlık sahipliğidir. Bir kripto para ETF’si ile Bitcoin gibi gerçek kripto paralara değil, yalnızca fonun hisselerine sahip olursunuz. Bu küçük bir fark gibi görünebilir, ancak birazdan göreceğimiz gibi birçok avantajı var.

Bir Kripto Para ETF’si Nasıl Çalışır?

Kripto para birimi ETF’leri, yatırımcılara önemli ölçüde daha düşük kripto para birimi sahipliğinin yanında maliyetler ve kripto para birimleri ticareti için gereken dik öğrenme eğrisinin dış kaynak kullanımı gibi çeşitli avantajlar sağlar.

İki tür kripto para birimi ETF’si vardır:

Birincisi; fiziksel kripto para birimleri tarafından desteklenmektedir. Fonu yöneten yatırım firması kripto para alımları yapar ve tokenların mülkiyeti hisse olarak temsil edilir. ETF’den hisse satın alırken, yatırımcılar dolaylı olarak kripto para birimlerine sahip olacaklardır. Böylece hisse sahibi olan kişiler, eşlik eden masraf ve doğrudan sahip olma riski olmadan kripto para birimlerine sahip olabilirler.

İkincisi; vadeli işlem sözleşmeleri ve kripto para birimi borsada işlem gören ürünler (ETP’ler) gibi kripto para birimi türevlerini izleyen sentetik bir varyanttır. Örneğin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) önerilen birçok ETF, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlarını izlemektedir.

İlk kripto para birimi ETF’si olan ProShares Bitcoin Stratejisi ETF (BITO), Ekim 2021’de işlem görmeye başladı. Bu ETF, Bitcoin vadeli işlem fiyatlarını izleyen bir ETF’dir.

ETF hisse fiyatı, gerçek kripto para birimlerinin fiyatları yerine türevlerin fiyat hareketlerini taklit eder. Bu nedenle, belirli bir kripto para birimi ETF’deki hisselerin fiyatı, vadeli işlem sözleşmesi fiyatlarındaki artışla birlikte yükselir. Karşılık gelen bir düşüşle azalır. Tıpkı diğer türevler gibi, sentetik kripto para birimi ETF’leri de ek risk taşır çünkü işlemleri her zaman şeffaf olmayabilir.

Kripto Para Birimi ETF’lerinin Düzenleyici Durumu

Kripto para meraklıları için ETF’ler, likiditeyi ve kripto para birimlerinin yatırım amaçlı benimsenmesini artıracak bir hazinedir. 2014’e kadar, Bitcoin’in (BTCUSD) bir borsada işlem görmeye başlamasından yaklaşık beş yıl sonra, Winklevoss ikizleri SEC ile kripto para birimi için bir ETF önerisi sundular.

SEC başvurularını reddetti. O zamandan beri her yıl tekrar başvuran Winklevoss ikizleri ile Bitcoin’in fiyat oynaklığından kar elde etmek isteyen çeşitli yatırım firmalarında bir başvuru telaşı yaşandı. Sadece 2021’de SEC, en az 12 başvurunun alındığını kaydetti.

Kripto Para Birimi ETF’lerinin Faydaları

Kripto para birimi ETF’LERİ yeni ortaya çıkan bir varlık sınıfıdır. Ayrıca kripto para birimlerine sahip olmak için en iyi araçlardan biri olabilirler. Kripto para birimi ETF’lerinde hisse sahibi olmanın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Belki de kripto para birimi ETF’lerine sahip olmanın en büyük yararı, ek sahip olma masrafları olmadan kripto paraya ulaşmaktır. Kripto para birimlerinin fiziksel mülkiyeti birçok ek masraf gerektirir. Örneğin, kripto para birimleri ile ilgili saklama ücretleri vardır. Bu masraflar düzenli bir yıllık meblağa eklenir. Kripto para birimi mülkiyeti ayrıca işlem ve ağ ücretleri gibi diğer gizli ücretlerle birlikte gelir. ETF’lerde ise bu giderler ETF sağlayıcılarına dış kaynak olarak kullanılır.
  • Kripto para birimi ETF’lerindeki hisse senetleri, kripto para satın almak için gerçek maliyetin bir kısmından satın alma imkanı sunar. Son birkaç yılda, kripto para birimlerinin fiyatı – özellikle Bitcoin – çok yükseldi. Ortalama yatırımcı için büyük ölçüde erişilemez bir hale geldi. Kripto para birimi ETF’si, bu varlık sınıfına para yatırmak isteyen yatırımcılar için uygun fiyatlı bir alternatiftir. Aşağıdaki durumu göz önünde bulundurun: Bitcoin fiyatı Nisan ayında 63,569 $’lık bir zirveye yükseldi. Bu süre zarfında, Kanada’nın Purpose Bitcoin ETF’sinin hisselerinin fiyatı (BTCC-B.TO ) 10.09 $ ile 6.44 $ arasında değişiyordu.
  • Ortalama yatırımcıların kripto para birimlerinin kapsamını ve işleyişini kavraması zordur. Teknolojiye aşina olmayan yatırımcılar, halving ve blockchain gibi kripto konuşmalarını oldukça zorlayıcı olarak görebilirler. ETF yatırım analistleri için öğrenmesi gereken sadece eğrilerdir.
  • Kripto paralar çıktıkları tarihten itibaren çok kez hacklendi. Kripto para birimleri için güvenliğin sağlanması, çalışmalarına aşina olmayan bireysel yatırımcılar için yüksek bir beklenti olabilir. Ancak ETF’lerde çeşitli güvenlik özellikleri eklendi.
  • Ticaret piyasalarında 1.800’den fazla kripto para birimi bulunmaktadır. Bu tokenların alım-satım altyapısı henüz gelişmemiştir. Örneğin, bazı tokenlar belirli kripto para birimi değişimlerinde mevcutken, diğerleri mevcut değildir. Bu, tokenların satın alınmasıyla ilgili önemli maliyetlere sebep olmaktadır. Kripto para ETF’leri, yatırımcıların her bir tokenı için maliyet ödemeden satın alabilmelerini sağlar.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.