ETF Uzmanları: SEC’in, Bitcoin ETF Onayı Yakında!

Son günlerde Bitcoin’in fiyatı hızla yükselirken, bazı analistler bu durumu yakın tarihte SEC’den gelmesi beklenilen bir Bitcoin ETF onayına bağlıyor.

Bir Bitcoin ETF‘si ya da borsada işlem gören bir fon, yatırımcıların kripto paralarla uğraşmak zorunda olmadan, dijital bir varlığı temsil eden hisseleri satın almalarını sağlayan bir yatırım alternatifidir. SEC, kripto varlık piyasasındaki fiyat manipülasyonunu öne sürerek Bitcoin ETF’leri için yapılan başvuruları defalarca kez reddetti. Bu yüzden ABD’de Bitcoin ETF’si olarak bir yatırım seçeneği henüz yok.

Kripto varlık endüstrisi, ABD’de bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasını uzun yıllardır heyecanla bekliyor ve bir şirket sonunda SEC’in onayını aldığında, kripto para piyasasında kurumsal para akışının önü açılacağı için beklentiler fiyatların da artacağı yönünde.

ETF Uzmanları 18 Ekim’de Bitcoin ETF Onayı Bekliyor!

Halihazırda bilinen en az 13 yüksek profilli şirket, bir Bitcoin ETF ‘si başlatmak için SEC’e başvurdu ve yanıt bekliyor. ETF uzmanları, büyük olasılıkla 18 Ekim’de SEC’in bir Bitcoin ETF’sini onaylanacağını iddia ediyor. Bu durumda ProShares Bitcoin Strategy ETF’si 18 Ekim’e kadar ertelenmiş ETF olarak biliniyor. Bu olasılık, SEC’in Bitcoin spot piyasasını izleyen bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sini onaylayabileceği anlamına geliyor.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas Twitter’da, SEC başkanı Gary Gensler‘e atıfta bulunarak;

40 Yasası kapsamında dosyalanan vadeli ETF’ler, gündemde ve büyük olasılıkla programa göre Ekim’de %75 şansla onaylanacağını düşünüyoruz dedi.

Bitcoin ETF Onayı Beklentisi, Bitcoin’de Artışa Neden Oluyor

Bitcoin ETF’si için olası bir SEC onayı, bugünlerde Bitcoin fiyatını yukarı yönlü etkiliyor gibi görünüyor. Bu yazı yazılırken, Bitcoin son 24 saatte %8’in üzerinde artış gösterdi ve 55.000$’a ulaştı.

ABD’deki Bitcoin vadeli işlemlerinin birçoğu, kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına daha fazla ilgi göstermesiyle Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) gerçekleşiyor. Bugün (06.10.2021), CME’de Bitcoin vadeli işlemleri için işlem hacmi %7,49 oranında arttı ve bu artış Bitcoin fiyatının neden %8 oranında yükseldiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Bitcoin ETF’leriyle ilgili beklentilerin nasıl sonuç vereceği ve SEC’in Amerika’daki ilk kripto varlık ETF’sine yeşil ışık yakıp yakmadığı hala netlik kazanmadı. Fakat bunu öğrenmek için sadece 12 gün daha beklememiz gerekiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.