ETH Londra Forku, ETH Fiyatını Etkiler Mi?

ETH Londra Forku ve Üçlü Halving ETH’nin Fiyatını Etkiler Mi?

Dünyanın ikinci büyük kripto para birimi Ethereum’un, Ethereum 2.0 yükseltmesini piyasaya sürmeden önceki aşamalarından biri olan “proof of stake” (Hisse kanıtı’na) geçebilmesi için protokol güncellemesi yapması gerekiyor. İçinde EIP-1559 ve EIP-3554 geliştirme tekliflerinin olduğu bu protokol’un 5 Ağustos’ta güncellenmesi bekleniyor. Londra Fork’u adıyla da bilinen bu çatallanmanın ETH ağında 12 milyon 956 bininci blokta gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Binance, Ethereum Londra Fork’u İçin Önlem Aldı

Kripto para borsası Binance, Ethereum’da beklenen bu sert çatallanma için önlem aldığını duyurdu. Borsa, Londra Fork’u esnasında ETH ve ERC-20 token yatırma / çekme işlemlerini askıya alacak.

Ethereum Geliştirme Teklifleri (EIP) Hakkında

Protokol güncellemesi, ağdaki bazı aksaklıkları önlemeyi amaçlıyor. EIP-1559 ve EIP-3554 başta olmak üzere 5 adet Ethereum Geliştirme Teklifi (EIP) içeriyor.

  • EIP-1559, işlem ücretlerinin bir bölümünün yakılmasını ve madenci gelirlerini düşürmeyi sağlıyor. Çok tartışmalı olan bu teklif Ethereum’un enflasyona daha az maruz kalması için yeni bir ücret yapısı sunuyor. Teklif, işlem ücretlerinin çalışma şeklini değiştirecek. Ayrıntılar karmaşık olsa da, sonuçta ağda işlem yapan herkes Ethereum madencilerine gitmek yerine, yakılacak bir taban ücret ödeyecek. Yakma işlemi, ETH’ları kimsenin anahtarına sahip olmadığı bir adrese göndererek dolaşımdan çıkarmak anlamına geliyor.
  • EIP-3554, Ethereum ağındaki madenciliğin zorluğunu aşamalı olarak artırıyor. Bununla birlikte Ethereum’un “proof of stake” geçişine hazırlık olacak. 1 Aralık 2021 tarihinde etkili olması beklenen bu teklif, “Zorluk Bombası” ya da “Buz Devri” olarak da tanımlanıyor, bu teklif doğrultusunda madencilik dondurulacak. 
  • EIP-3541 ise,0xEF ile başlayan sözleşmelerin uygulanmasını imkânsız hale getiren bir teklif. Ancak mevcut bulunan sözleşmeler bu durumdan etkilenmeyecek.
  • EIP-3529, Bu teklif ağdaki bazı işlemler için ödenen komisyon iadelerini %50’den %20’ye indirecek ya da bazılarını kaldırılacak. Şu anda Ethereum ağında kötüye kullanıldığı tespit edilen geri ödeme sistemini daha stabil hale getirmesi bekleniyor.
  • EIP-3198, Bu teklif, akıllı kontratlardaki kullanıcı deneyimlerini geliştirmeyi içeriyor. Blok zinciri üzerinden akıllı sözleşme erişimini gerçekleştirecek protokol ağının güvenliğini sağlayarak, “gas” ücretlerindeki türev değişimlerini engelleyecek. Kısacası bu teklif ile akıllı kontratlar için ödenen komisyon ücretleri önemli miktarda azaltılacak.

EIP-1559 ETH Ağında Önemli Bir Kod Değişikliği Yapacak!

Tüm bunların yanı sıra, 5 Ağustos’taki Londra Fork’u ile yapılacak olan Ethereum güncellemesi, EIP-1559 protokolünde büyük bir değişiklik meydana getirecek; bu bazı ETH’leri dolaşımdan kaldırmayı sağlayan önemli bir kod değişikliği. Teorik olarak, bunun Ethereum’un fiyatı üzerinde bir etkisi mutlaka olacaktır. Ama nasıl ve ne zaman?

Üçlü Halving ve Ethereum Fiyat Yükselmesi

ETH arzını azaltmak, Ethereum ağına “deflasyonist baskı” yerleştirir. Blok zincirine eklenen her blokla hala yeni paralar oluşturulsa da, bir miktar ETH kayboluyor. Arzın büyümesi yavaşladığı için, deflasyonist baskı teorik olarak fiyatları yukarı doğru sıkıştırır. Ethereum’un fiyatı, kendi halving etkinliği olmasa bile, Bitcoin ile birlikte bu yıl zaten yükseldi. Fiyat takipçisi Nomics‘ten alınan verilere göre; 1 Ocak’ta ETH 800 doların altında satış yapıyordu. 10 Mayıs’a kadar, tüm zamanların en yüksek seviyesi 4,168 dolara ulaşmıştı. Temmuz sonunda 1.800 doların altına düştükten sonra tekrar 2.600 dolara geri döndü. Geçen yıl, ETH’nin fiyatı Bitcoin için %254’e kıyasla %600 arttı. Tüm bunlar, belki de kod değişikliği beklentisiyle ETH’nin fiyatının yükselmesine neden olmuş olabilir.

Kripto yatırımcısı Nikhil Shamapant, ETH fiyatlanması için çok fazla arz şoku olduğunu yazdı. Nisan ayında, fiyatın mevcut seviyesine yakın olduğu zaman, EIP-1559 ile satış baskısının kabaca %30 düşeceğini hesapladı ve bu hesaba göre piyasalarda satın alınabilecek çok daha az ETH olacak.

Görüldüğü üzere, EIP-1559’un kombinasyonu ve “proof of stake” (hisse kanıtı), “üçlü halving” olarak nitelendirildi, çünkü satış baskısını yaklaşık %90 oranında azaltacaklardı, bu üçlü Bitcoin halvinginin üç katına eşdeğer bir rakam. Ek bilgi olarak; halving nedir, neden yapılır kısa bir hatırlatma yapalım.

Halving Nedir?

Halving kelime olarak ‘yarılanmak’ anlamına gelir. Kripto para madencilerinin, kripto para üretiminde blok başına düşen ödülün belirli aralıklarla kasıtlı olarak yarıya düşürülmesidir. Kripto para madencilerini Blockchain ağında uzun süre tutabilmek ve kripto para biriminin üretimini devam ettirebilmek için, kripto para madenci sayısı arttıkça blok ödülünü düşürmek zorunlu bir gerekliliktir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.