Ethereum Blockchain’de Node Hatasından Dolayı Bölünme!

Bu hafta salı günü (24.08.2021)’de Ethereum blok zincirinde meydana gelen node (doğrulayıcı) yazılım hatasının Ethereum blok zincirinde çatallanmaya neden olduğu bildirildi.

Geth (Go Ethereum) bilindiği gibi, Ethereum blok zincirinin en çok kullanılan yazılım istemcisidir. Bu hafta Geth’de oluşan hata nedeniyle ağda bir çatallanma yaşandı. Bunun sonucunda Ethereum aynı anda iki zinciri işlemeye başladı ve bu hata çözülmediği takdirde ağda potansiyel bir double spending saldırısı (çift harcama) gerçekleşebileceği öngörüldü.

Geth istemcisi (Go Ethereum), 18 Ağustosta’da resmi twitter hesabından güncelleme ile ilgili bir duyuru yayımlamıştı. Söz konusu duyuruda, Geth’in 24 Ağustos Salı günü, yüksek önemdeki bir güvenlik sorunu için düzeltme yapacağı ve node’ların (doğrulayıcıların) yeni sürüm için (v.1.10.8) hazırlıklı olmaları gerektiği bildirilmişti. Ancak kullanıcıların büyük kısmının node güncellemesini yapmadan eski sürümle devam etmesi sonucunda Ethereum blok zincirinde bölünme meydana geldi.

Double Spending Saldırısı (çift harcama) Nedir?

Double Spending yani Türkçe karşılığı Çift Harcama saldırısı, aynı kripto para biriminin iki kez harcanması demektir. Örnek vermek gerekirse, günlük yaşantımızda tam karşılığı 5TL olan bir çikolata aldıktan sonra yine tam karşılığı 5TL olan bir cipsi aynı parayla alamadığımızı düşünün. İşte kripto para dünyasında yazılım hataları ya da saldırılar sonucunda bu mümkün hale gelebiliyor.

Ethereum İstemcileri ve Node’lar

Ethereum istemcileri, kullanıcıların ağdaki işlemleri doğrulamak için indirebilecekleri yazılımlardır. Bu yazılım, node’ları çalıştırmak için kullanılmaktadır. Bir blockchain ağında ne kadar çok node varsa, ağ o kadar merkeziyetsiz demektir. Bitnodes verilerine göre, Bitcoin ağı 11.858 node ile en fazla node’a sahiptir. Ethereum’da ise şu anda 5.289 node var ve bu rakamın 3.947’si Geth istemcisi kullanıyor.

ethereum client chart
Ethereum Blockchain'de Node Hatasından Dolayı Bölünme! 3

Yüzdelik paylara göre konuşursak, Ethereum blok zincirinin %74’ünün Geth istemcisini tercih etmesi ve bu kullanıcılardan da %73’ünün (2.858) Geth istemcisinin eski sürümlerini kullanmaya devam etmesiyle, bu hafta söz konusu node güncelleme hatası yaşandı. Ethereum’daki tüm node’ların yarısından fazlasının durumdan etkilendiğini göz önünde bulundurursak, bu durum kripto para topluluğunda büyük panik yarattı.

Geth (Go Ethereum) istemcisi resmi Twitter hesabından konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Ethereum ana ağında bir zincir bölünmesi meydana geldi. Sorun, daha önce duyurulan v1.10.8 sürümünde çözüldü. Henüz yapmadıysanız lütfen node’larınızı güncelleyin!

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.