Ethereum DeFi Kullanıcı Sayısında Artış!

Bugün yayımlanan ConsenSys 2021 /2. Çeyrek DeFi Raporuna göre, Nisan-Haziran arasında Ethereum adreslerinin sayısı %10 artarken, DeFi protokolü kullanan adreslerin sayısı %65 arttı. 2021 yılının ikinci çeyreği, Ethereum ağındaki merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri için şimdiye kadarki en büyük çeyrek dönem oldu.

Raporu yayımlayan ConsenSys; 2,91 milyon Ethereum adresinin, temmuz ayı başında, merkeziyetsiz borsa Uniswap, kripto para kredi alma işlemleri sağlayan Compound ve likidite fonu KeeperDAO gibi DeFi protokollerinin tümüyle etkileşime girdiğini açıkladı.

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir?

DeFi; kişiler arasındaki finansal işlemlerde bankaları, borsaları ve aracılık yapan kişi ya da kurumları ortadan kaldıran, blok zinciri (Blockchain) tabanlı protokollerle herhangi bir otoriteye bağlı kalmadan, sistemin oluşturduğu bir algoritmaya dayanarak işlem gerçekleştirilmesini sağlayan geniş kapsamlı bir öneme sahiptir. DeFi ile satıcılar doğrudan alıcılarla token takas edebilir, tüccarlar kredi alabilir ve spekülatörler fiyat hareketleri üzerine bahis yapabilirler.

DeFi uygulamaları Binance Smart Chain (BSC) ve Solana dahil olmak üzere çok az ağda mevcut olsa da, Ethereum ağı bu alanda aslan kullanım payına sahip. DeFi Pulse verilerine göre, toplam DeFi protokollerine bağlı yaklaşık 70 milyar dolarlık kripto varlık var.

Londra Hard Fork, DeFi Büyümesini Etkiler Mi?

3.çeyreğe girdiğimiz şu günlerde ise DeFi protokollerine kilitlenen fon miktarı, haziran ayının başlarında olduğu yere geri döndü. Aynı durum, gücünü ağ kullanımından alan Ethereum fiyatı için de geçerli. Bu hafta Ethereum topluluğunun tüm dikkati ağdaki işlem ücretlerinin yapılandırılma şeklini değiştirecek olan Londra Hard Fork yükseltmesine yöneldi. Birçok kişi yükseltmenin 3. çeyrekte ek DeFi büyümesini teşvik edip etmeyeceğini merak ediyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.