Ethereum Gas/Fee Ücretleri Arttı!

Ethereum ağında bu hafta gerçekleşen Altair yükseltmesinden sonra Ethereum’a talep arttı.

BitInfoCharts’tan gelen verilere göre, Ethereum’daki ortalama işlem ücreti 51,45 $’a çıkıyor. Bu durumda rakamlar haziran ayı sonundan bu yana %2.293’lük bir artış göstermiş oluyor.

Bundan bir hafta kadar önce, Ethereum’da ortalama işlem ücreti 22,52 dolar civarındaydı. Özellikle ekim ayı Ethereum gas ücretleri konusunda hareketli geçti. Örneğin; 15 Ekim’de ortalama gas ücreti 45,74 dolardı, bu ayın ilk günlerinde ise 23,79 dolardı, yani neredeyse iki katına çıkmış durumda.

BitInfoCharts’ın dün kaydedilen verilere göre ortalama işlem ücretlerine dayalı bir rakam verdiğini belirtmemiz gerek. Etherscan’da, bu yazı sırasında gerçek zamanlı işlem ücreti şu anda ortalama 44,33 dolar görünüyor.

Ethereum’da İşlem Ücretleri Neden Artıyor?


Genellikle Ethereum’a talep arttığında işlem ücretleri de artar. Geçtiğimiz hafta, Ethereum ve Bitcoin fiyatları beraber yükseldi ve hafta ortası olduğunda ATH yani tüm zamanların en yüksek seviyelerini belirledi.

O zamandan itibaren, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %8’lik bir oranda düşerek 66.930 dolardan 61.683 dolara kadar geriledi. Ethereum ise dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan (ATH) 4.456 doları yakalamak için toplanmaya devam etti.

Bugüne kadar iki pazar lideri de genellikle benzer fiyat hareketleri sergilemişti. Son verilere göre küresel kripto para piyasasının birleşik piyasa değeri 2,63 trilyon dolara kadar ulaşmış durumda. Bitcoin bu rakamın 1,1 trilyon dolarını döndürüyor ve Ethereum ise yarım trilyon dolara sahip olduğu için ikinci sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta cumartesi’den bugüne kadar Ethereum’daki ortalama işlem ücretinin ikiye katlanması, son bir haftadaki işlem hacimleriyle ilişkili görünüyor. 23.10.2021’de yani geçen cumartesi, 14,7 milyar dolar değerinde Ethereum ticareti yapılırken, bu rakam dün 26 milyar dolara yükseldi.

Ethereum’un geçen haftaki yükselen fiyat performansı ve ticaret aktifliği, blok zincirinin en son Altair ağ yükseltmesindeki heyecana bağlı olabilir. Altair yükseltmesi; daha hızlı, daha yeşil, daha ucuz ve daha güvenli bir Ethereum ağı olan Ethereum 2.0’a doğru gidilen bir adımdır.

Altair yükseltmesi, Ethereum’un, en fazla bilgi işlem gücüne sahip madencilerin en fazla işlemi doğruladığı proof-of-work konsensüs mekanizması ağından, en çok ETH hissesi veren madencilerin bulunduğu proof-of-stake konsensüsüne geçişini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Görünen o ki, Ethereum ağının daha ucuz gas/fee ücretleri vaatlerini yerine getirmeden önce gidilecek biraz daha yolu var. Buna rağmen, son günlerdeki fiyat performansları, birçok kişinin ETH gemisine bindiğinin güçlü bir göstergesi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.