Ethereum İşlem Ücretleri Yüzde 154 Arttı!

Geçtiğimiz hafta çok sayıda Geth istemcisinin node yükseltmesini geciktirmesi sonucunda meydana gelen hata ve blockchain bölünmesinin ardından, Ethereum (ETH) işlem ücretleri (fee’ler), 21 Ağustos’tan bu yana önemli ölçüde arttı ve işlem başına 11 dolardan bugün işlem başına 0,0088 ethere (27,98 dolar) kadar yükseldi.

avgsss
Ethereum İşlem Ücretleri Yüzde 154 Arttı! 4


Ethereum, bildiğiniz üzere dünyanın ikinci büyük kripto varlığı olarak 375 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir. Toplam 2,16 trilyon dolarlık kripto varlık piyasasının %17,4’ünü oluşturmaktadır. ETH Ağustos ayının başında uzun süredir planlanan London Hard Fork güncellemesini gerçekleştirdi ve ardından ETH yakımı sonrasında fiyatta %34,3 artış gösterdi ancak son iki hafta içinde %2,1 değer kaybetti ve yine Ethereum son olarak geçtiğimiz hafta GETH istemcisindeki node yükseltme gecikmesinden kaynaklı geçici bir blok zinciri bölünmesi yaşadı.

Bu olay çok hızlı çözülmüş olsa da ardından Ether ücretleri 21 Ağustos’tan bu yana çarpıcı bir şekilde arttı ve işlem başına bugünün ortalama işlem maliyeti olan 27.98 $’a çıkarak %154.36 oranında yükseldi. Ethereum’un akıllı sözleşmeler ve Web3 platformları ile olan etkileşim maliyeti ise çok daha kötü, çünkü insanlar Uniswap veya diğer merkeziyetsiz borsalarla (DEX’lerle) olan etkileşim ücretlerinin işlem başına 300 doların üzerinde olduğunu ve hatta bazen 1000 doları bile geçtiğini belirtiyor. Ayrıca Opensea gibi NFT pazar yerlerinde ücretler normalden çok daha yüksek.

feesrcryptocurrencyreddit
Ethereum İşlem Ücretleri Yüzde 154 Arttı! 5

Ethereum 2.0 İşlem Ücretleri ve Diğer Blockchain Rakipleri

Kullanıcılar Ethereum 2.0’ın işlem ücretleriyle ilgili sorunları büyük ölçüde çözeceğini ve ücretlerin daha düzenli olmasını sağlayacağını umut ediyor. Bununla birlikte, Ethereum geliştiricileri geçiş için hazırlanırken, ‘ETH-Killers’ olarak tanınan Ethereum rakipleri de sürekli olarak kendilerini geliştiriyor.

Ethereum son zamanlarda, Binance Smart Chain, Avalanche, Solana, Polkadot, Terra, Tron, Cosmos, Cardano ve EOS gibi blok zincirleriyle artan bir rekabetle karşı karşıya. Bu blokchainler’in hepsi kullanıcılara, para transferleri ve DeFi uygulamalarıyla etkileşim kurmak için çok daha düşük işlem ücretleri sağlamayı hedeflediklerini belirtiyor ve vadediyorlar.

Bazı Ethereum savunucuları tarafından Ethereum 2.0 yükseltmesinin ücret sorunlarını çözeceğine inanılıyor olsa da sözü geçen rakip ağların şu an için Ethereum ücretlerini öne sürerek her geçen gün potansiyel hedeflerini ve pazar paylarını genişlettiği de gözleniyor.

Ethereum Ağındaki Projeler

Ethereum ağında işlem ücretlerini azaltmayı amaçlayan iki özel proje arasında Optimism ve Arbitrum yer alıyor. Bu iki proje “optimistic rollups” olarak adlandırılan uygulamadan yararlanıyor ve Ethereum topluluğu, işlem maliyetlerini azaltma yönünde ilerleme kaydedeceklerinden oldukça umutlu. Bunlarla birlikte, fuel.sh, aztec.network, starkware.co, loopring.org, zksync.io ve hermez.io gibi projeler de işlem maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen diğer Ethereum projeleri arasında.

Ayrıca, insanlar zaten Ethereum’u daha ucuz bir şekilde kullanmak için Polygon (MATIC) ve Hecofi gibi projeleri de kullanıyorlar. Ethereum topluluğu, tam ETH 2.0 sürümünün 2022’ye kadar %100 oturmayacağını düşünüyor. O zamana kadar ‘ETH Killers’ daki gelişmeler ve alternatif gaz çözümleri talepleri muhtelemen artmaya devam edecektir. İşlem başına 27.98$ veya 0.0088$ ether ile işlem yapmak ve NFT alıp satmak ya da Web3 ve defi platformlarıyla etkileşim kurmak isteyenler için bu ücretler oldukça yüksek.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.