Ethereum Kurucu Ortağı Kripto Para Piyasalarını Bırakıyor!
  • Anthony Di Iorio, Bitcoin‘i ilk benimseyenlerden ve Ethereum’un gelişimini finanse eden yatırıcımlardan biri olarak tanınıyor.
  • 2014 yılında Blockchain girişimi Decentral‘ı kurdu.

Ethereum’un sekiz kurucu ortağından biri olan Anthony Di Iorio, bugün Bloomberg’de yayınlanan bir rapora göre, yazılım geliştirme şirketi Decentral’ı satmayı ve kripto ile ilgili  girişimlerden uzaklaşmayı planlıyor.

Di lorio verdiği röportajda, “Sadece kripto adamı değil, karmaşık sorunlarla uğraşan biri olmak için alanımı çeşitlendirmek istiyorum” dedi.

Ayrıca Di lorio, 2014 yılında Ethereum’un gelişiminin başlamasına yardımcı olan profesyonel bir yatırımcı ve erken Bitcoin benimseyen biri olarak, ayrılmasının kısmen kripto para biriminin “risk profili” göz önüne alındığında güvenlik endişeleriyle ilgili olduğunu ima etti. Di Iorio, “Bu alanda kendimi güvende hissetmiyorum daha büyük sorunlara odaklansaydım, sanırım daha güvende olurdum.” dedi.

Di Iorio’nun 2014 yılında kurduğu Decentral şirketi, kendisini “yıkıcı ve merkezi olmayan teknolojiler için yenilik merkezi” olarak adlandırıyor. Bu bağlamda, başka bir Ethereum kurucusu Joseph Lubin tarafından başlatılan Ethereum yazılım geliştirme şirketi ConsenSys‘in daha küçük, Kanadalı bir versiyonuna benziyor. (ConsenSys, editoryal olarak bağımsız bir Decrypt için finansman sağlar.) Decentral’ın en büyük ürünü Jaxx Liberty kripto cüzdanıdır.

Ethereum’un en ünlü kurucusu Vitalik Buterin henüz bir programcıyken, sırasıyla Polkadot ve Cardano‘yu yaratmaya devam edecek olan kurucu ortaklar Gavin Wood ve Charles Hoskinson masaya teknik püf noktaları getirdiler ve buna karşılık, Di Iorio finansör rolünü oynadı.

Ethereum’un gelişimine yaptığı yatırımın şu anda yaklaşık 223 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ve Di Iorio’nun bunun ne kadarına sahip olduğu ise bilinmiyor. Ancak Forbes, Ethereum fiyatının mevcut 1.900 dolardan çok daha düşük olduğu 2018 yılında bile Di lorio’yu milyarder olarak belirlemişti.

Di lorio’nun piyasadan ayrılışı, Dogecoin kurucu ortağı Jackson Palmer‘ın kripto para biriminden neden ayrıldığına dair tweet fırtınasıyla aynı hafta olmasına rağmen, Di Iorio yaratılmasına yardım ettiği dünyaya o kadar kızgın görünmüyor. Sadece başka ilgi alanları var. Gelecekteki projelere atıfta bulunarak, “Gerektiğinde kriptoyu hayatıma dahil edeceğim, ancak çoğu zaman değil” dedi.

 

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.