Ethereum London Hard Fork İle Dakikada 9988 $ ETH Yakıldı

Etherchain verilerine göre, Ethereum London hard fork yükseltmesinin dakikada yaklaşık 9988 $ değerinde ETH yaktığı gözlendi. Veriler, yeni yükseltmenin ağ genelinde kullanıma sunulmasından bu yana ETH’nin dakikada yaklaşık 3.41 token hızla yandığını gösteriyor. Ethereum’un “Londra hard fork”u perşembe günü piyasaya sürüldü ve ağın kapasitesini de genişleterek, ETH fiyatını %8 artırdı. ETH yakımı sonrası, piyasadaki ETH arzı düşerken, bununla birlikte madencilerin ücretleri de yüzde 20 ila 30 oranında azaldı.

Bu yazının yazıldığı 06.08.2021 /22:51 itibariyle şimdiye kadar toplam 6335.4 ETH yakıldı. Yanma hızı 1 saatte 3,41 ETH gösterirken 24 saatte 2,79 ETH’a eşdeğer geliyor. Şu an itibariyle 2929,11$ olan Ethereum fiyatıyla değerleme yaparsak; 1 saatte yaklaşık 9988$ değerinde ETH yakılıyor. Bu değerler anlık olarak değişmekte olduğu için son verileri Etherchain’den görebilirsiniz.

Dünyanın en büyük ikinci küresel kripto para biriminin EIP-1559 ve EIP-3554 teklifleriyle yapısında yapılan değişiklikler, son aylarda ağı giderek daha fazla rahatsız eden ölçeklendirme sorununu çözmeye yardımcı oluyor. Ethereum genellikle son derece öngörülemeyen ve çoğu zaman çok yüksek işlem ücretlerine sahipti.

Ethereum blok zinciri, Bitcoin’den farklı olarak, üzerine başka uygulamalar inşa edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ethereum ağını kullananlar için; takas edilemeyen ve değiştirilemeyen tokenlere (NFT’ler) ve çoğunlukla Ethereum blok zincirinde oluşturulan DeFi’ye ilgideki genel artış, ölçeklendirme ve işlem ücreti sorunlarını daha da içinden çıkılamaz bir hale getirmişti.

Perşembe günü (05.08.2021 ) gerçekleşen yeni hard fork, zincirdeki bazı ETH’leri “yakarak” birçok sorunu çözecek ve çalışma şeklini değiştirerek işlem ücretlerini çok daha öngörülebilir hale getirecek değişiklikleri içeriyor. Yeni yükseltme “Londra” hard forku ile Ethereum İyileştirme Önerileri (EIP’ler) adı verilen ve her bir protokolü sistemi farklı şekillerde değiştiren beş farklı bileşenden oluşuyor. Kullanıcıların ve izleyenlerin birincil odak noktası, işlem ücretlerini değiştiren EIP-1559 protokolü üzerine yoğunlaşmıştı. Yükseltmeyle gelen 5 iyileştirme hakkında birkaç gün önce detaylı bir yazı hazırlamıştık. Dilerseniz alttaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Londra Hard Forku, Ethereum 2.0’ın Temelini Oluşturuyor

Son olarak, Ethereum Londra Hard Fork’u, Ethereum Blockchain ağ sistemine tam bir revizyon ve yenileme getirecek olan Ethereum 2.0‘ın temelini oluşturuyor. Ethereum 2.0, şu anda kullanılan “proof-of-work” madencilik sisteminden “proof-of-stake” sistemine geçecek şekilde yapılandırılacaktır. Bu yeni sistem, kullanıcıların işlemleri doğrulamanın ve yeni paralar kazanmanın yolu olarak zaten sahip oldukları etherden yararlanmalarını gerektirecektir. Ethereum 2.0, yalnızca Ethereum için değil, tüm kripto para birimleri için önemli bir değişiklik anlamına gelir, çünkü her şey şu anda ”proof-of-work” sistemine benzer şekilde yapılandırılmıştır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.