Ethereum’un Sparkpool’u Çalışmayı Durdurdu

Ethereum’un en büyük ikinci madencilik havuzu olan Sparkpool çalışmayı durduruyor. Çalışmayı durdurma sebebi, Çin’in kripto para endüstrisi devam eden baskısı olarak açıklandı.

Poolwatch.io’ya göre, Sparkpool Ethereum’un küresel hash oranının %22’sini oluşturuyor. Daha önce Çİn’de yapılan kısıtlamalardan sonra Sparkpool tekrar açıklama yaptı. Bugün yapılan açıklamayla Çin anakarasında yeni kullanıcıların erişiminin askıya alındığı duyuruldu. Perşembe günü de hem Çin’deki hem de yurtdışındaki mevcut madencilik havuzu kullanıcılarını askıya almayı planlıyor.

Yapılan duyuruda alınan bu önlemlerin, regülasyonlara yanıt olarak kullanıcıların varlıklarının güvenliğini saplamak amacıyla olduğu söylendi.

Sparkpool’dan gelen duyuru, yasaklama bildiriminden sonra Çin’e bir tepki gibi görünüyor. Ayrıca tepki gösteren tek Sparkpool değil. Binance Çinli cep telefonu numaraları aracılığıyla kayıt olan kullanıcı kayıtlarını askıya almıştı. Huobi 24 Eylül’den itibaren Çin’de yeni kullanıcı kayıtlarının durdurulduğunu bildirmişti. Bu büyük kripto para borsaları gibi küçük borsalar da Çin anakarasından yeni hesap kayıtlarını askıya aldıklarını duyurmuştu.

Madencilik Yasağı ile Başladı

Geçtiğimiz aylarda Çin tarafında gelişen madencilik yasaklarının ardından birçok madencilik havuzu ülkeyi terk etmek durumunda bırakılmıştı. Devam eden süreçte cihaz kapatmak zorunda kalan madencilik merkezleri ABD ve Orta Asya başta olmak üzere farklı bölgelere göç etmek durumunda kalmıştı.

Kripto Para Türevi Hizmet Sunmakta Yasaklandı

Çin Halk Bankası’nın yaptığı açıklamada kripto parayla mücadelede daha sıkı önlemler alınmaya başlandı. Alınan bu önlemler kripto para birimlerinin ticaretini yapan borsalara yönelik olacak gibi görünüyor. Çin’de kullanılan Huobi, OKEx ve Binance’de mevcut olan OTC hizmetleri bu önlemlere denk geliyor.

Ayrıca açıklamada kripto para türev ticaret hizmetleri sunmanın, yasa dışı bir aktivite olduğu belirtildi.

Çin Halk Bankası, Çin’de yaşayan kripto para türev ticaret hizmetleri sunan borsalarda çalışanlar hakkında da yasal takip başlatacağını duyurdu.

Sparkpool Nedir?

2018 yılında Çin’de piyasa sürülmüştür. Dünyanın en büyük Ethereum madenciliği havuzlarından biridir. Poolwatch.io’ya göre, Sparkpool’un madencilik gücü Ethereum’un dünya genelindeki hash oranın %22’sine sahip. Bu oranla 2. sırada yer alan Sparkpool’u %24’lük payla Ethermine geçmiş bulunuyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.