Facebook AB Ülkelerinde 10.000 Kişilik İstihdam Sağlayacak

Bir süredir metaverse evrenini yapmak için uğraşan Facebook, 18 Ekim 2021 tarihindeki açıklamasında bu iş için 10.000 kişilik bir ekip toplayacağını duyurdu.

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberk, birkaç aydır sanal ve artırılmış gerçeklik teolojilerinden yararlanmanın yolunu arıyor. Hatta deneyimi daha üst düzeylere çıkarmak için yeni çalışmalara başlamış durumda. Bu yeni çalışmalarda Facebook, sanal alem olarak tabir edilebilecek metaverse’i araştırıyor.

Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg’in attığı bir tweet şöyle:

Metaverse evreni çok büyük olacak ve burası kimseye ait olmayacak. Hiçbir şirketin işletemeyeceği bu alanı geliştirmek için uğraşıyoruz. Bunu başarabilmemiz için diğer şirketlerle, geliştiricilerle ve politikacılarla iş birliği yapmamız gerekiyor.

Covid-19 pandemisi boyunca eğitim, toplantılar, günlük iletişimimiz hepsi değişti. Zoom, Discord ve Whatsapp gibi uygulamalar hayatımızın bir parçası oldu. Teknoloji şirketleri bu kullanımları gördü ve geliştirerek değerlendirmek için araştırmalara başladı.

Facebook Sanal Dünyaya Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Facebook, birkaç sene önce sanal gerçeklik firması Oculus’u satın almıştı. Bu sürede Oculus’un 3 milyar civarında kayıtlı kullanıcısı oldu ve Facebook bu kullanıcıları birbirine bağlamayı düşünüyor.

Zuckerberg’in planı metaverse dünyasına herkesi çekmek. Bunun içinde sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, bilgisayar, mobil cihazlar ve oyun konsollarından bu dünyaya girebileceği bir ortam yaratmaya çalışıyor.

Facebook öncelikle metaverse evreninden bir sunucu oluşturmak istiyor. Burada Oculus Quest 2 kullanıcılarına sanal ortamda toplanma ve yeni uygulamaları test etme olanağı sunacak. Facebook bu işlem için şimdiden 50 milyon doları gözden çıkarmış durumda.

Metaverse Nedir?

Metaverse, tüm sanal dünyaların, VR ve İnternet’in tek bir alanda toplanmasıdır. Sanal ortamdaki tüm bilgilerin yine sanal bir alanda birleştirilmesidir. Bunun en bilenen örneklerinden biri ‘Ready Player One’ diğer ismiyle ‘Başlat’ filmidir. Filmden örnek verecek olursak daha net olur. Bu filmde şu ana kadar yapılmış tüm oyunlardan karakterler ve hatta filmlerden karakterler ve eşyalar vardı. Bu ortak evrende insanlar para kazanarak evlerini geçindiriyordu. Metaverse bu kavramların birleşimidir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.