Facebook Dijital Cüzdan Novi’nin Test Sürümünü Başlattı!

Sosyal medya devi Facebook, dijital cüzdan projesi Novi’nin test programını, ABD ve Guatemala’da sınırlı sayıda kullanıcılar için başlattı.

Facebook, bilindiği gibi Diem Derneği’nin kurucu üyesidir ancak derneğin blok zincirindeki sabit parası Diem’i kullanmak yerine, kullanıcıların USDP göndermesi ve alması için Paxos ve Coinbase ile iş birliği kurdu.

Test sürümü ABD ve Guatemala’da yayına girdi. Bölgedeki kullanıcılar Google Play ve Apple App’dan Novi cüzdanı indirebilir ve Novi cüzdan hesapları aracılığıyla Paxos Dollar (USDP) alım satımına başlayabilecekler.

Fintech şirketi Paxos, 19.10.2021’de test uygulaması hakkında bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

Paxos’un %100 nakit ve nakit eşdeğerleri ile desteklenen düzenlenmiş lider stablecoin’i USDP, Facebook’un bugün piyasaya sürülen pilot sürümü Novi dijital cüzdanının mevcut olan ilk stablecoindir. Stablecoin’lerin kripto para ekosisteminin dışında bir tüketici cüzdanında ilk kez kullanıma sunulması dijital varlıklardaki gelgit değişimini temsil ediyor.

Paxos / Walter Hessert

Aslında Facebook’un ilk zamanlarda kendi kripto para projesi için büyük planları vardı. Şirket önce, Libra Derneği adında bir şirketler konsorsiyumu oluşturdu. Daha sonra da itibari para birimlerine ve menkul kıymetler sepetine bağlı yeni bir para birimi olan Libra’yı piyasaya sürmeyi hedeflediler. Libra, tek bir itibari para birimine değil, dünya çapında birden fazla para biriminin karışımına dayanacaktı.

Facebook’un Libra’dan Diem’e Geçişi

Ancak Facebook bu konuda birçok ülkenin merkez bankasından çok güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kaldı. Bunun nedeni Facobook’un Libra’sının bazı ülkelerde yarı egemen bir para birimi olmasından korkulmasıydı. Geçtiğimiz sene Libra derneği, birçok ülke yerine tek bir para birimine odaklanarak hedeflerini azaltacağını açıkladı.

Stablecoin, zaman içinde dalgalanmayan ve sabit değerdeki bir kripto para birimidir. Mesela Libra Derneği LibraUSD’yi başlatmak istemişti. Yani bir LibraUSD her zaman bir USD’ye eşit olacaktı. Libra Derneği itirazlardan sonra bazı değişikliklere gitti ve projenin adını Diem Derneği olarak duyurdu. Ayrıca finans devleri PayPal, MasterCard ve eBay dahil sekiz kurucu üyesini de kaybetti. Yine arkasından Facebook’un cüzdan projesi Calibra, adını Novi olarak yeniden markaladı.

Bu uzun çalışmaların ardından şimdi Facebook, Novi’yi bazı gerçek kullanıcılarla test etmek istiyor. Şirket, ABD ve Guatemala arasındaki havalelere odaklandı ve para göndermek isteyen Novi kullanıcıları, Novi uygulaması ile hesap oluşturabilecek ve banka kartı gibi bir ödeme yöntemi kullanarak para ekleyebilecek.

Diem şu an test uygulamada kullanılmıyor, ancak Facebook bir basın açıklaması yaptı ve Diem desteğini yineledi

“Diem’e desteğimiz değişmedi. Düzenleyici onayı aldıktan sonra Novi’yi Diem ödeme ağına taşımayı amaçlıyoruz.”

Facebook

Pax Dolar Nasıl USDT Oldu

Novi’ye USD eklediğinizde, paranız herhangi bir ücret ödemeden USDP’ye dönüştürülüyor. USDP, bilindiği gibi Paxos tarafından oluşturulan USD’ye bağlı bir stablecoindir. Daha önce Pax Dollar (PAX) olarak isimlendirilmişti, ancak Paxos yakın zamanda stablecoini USDP olarak yeniden markaladı.

USDP, değerini garanti altına almak için nakit ve nakit benzerleri ile destekleniyor. Kullanıcı fonları ise Coinbase Custody tarafından yönetiliyor yani Coinbase, Novi kullanıcıları için USDP fonlarını depoluyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.