Facebook’un Dijital Cüzdanı Novi İçin Kapatılma Çağrısı!

ABD’li senatörler, Facebook şirketinin yeni dijital cüzdanı Novi’nin pilot uygulamaya geçmesinin hemen ardından kapatılması için çağrıda bulundu.

19 Ekim 2021 tarihinde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e projeyle alakalı mektup yollandı. Mektupta şunlar yazıyordu:

Şirketinizde yaşanan skandallardan sonra, Facebook şirketinin ‘Diem’ ve ‘Novi’ gibi proje girişimlerini durdurmanız için bu mektubu yolladık.

Söz konusu mektubu yazanlar arasında Senatör Brian Schatz, Tina Smith, Richard Blumenthal, Sharrod Brown ve Elizabeth Warren var.

Bu kişilere göre Facebook kasıtlı olarak kullanıcılara ve topluma zarar veriyor. Bu konuyla alakalı yapılan açıklamada:

Facebook, kullanıcıları güvende tutma konusunda yetersiz kalıyor. Şirket, dijital para birimlerini yönetme ve ödeme sistemi konusunda güvenilmezdir.

Diem, Facebook’un yıllardır araştırdığı ve marka haline getirdiği stablecoindir. Novi ise farklı kripto para birimlerini saklamak için tasarlanmış bir kripto para cüzdanıdır.

Pilot uygulamanın başlamasının ardından düzenleyici onayı bekleniyor. Şirket onay geldikten sonra Diem’i de Novi cüzdanında ödeme ağına taşımayı planlıyor.

Novi Pilot Uygulaması

Facebook’un, pilot uygulaması ABD ve Guatemala’da yayına girdi. Bölgedeki kullanıcılar Google Play ve Apple App’dan Novi cüzdanı indirebilir ve Novi cüzdan hesapları aracılığıyla Paxos Dollar (USDP) alım satımına başlayabilecekler.

Facebook’un Libra’dan Diem’e Geçişi

Ancak Facebook bu konuda birçok ülkenin merkez bankasından çok güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kaldı. Bunun nedeni Facobook’un Libra’sının bazı ülkelerde yarı egemen bir para birimi olmasından korkulmasıydı. Geçtiğimiz sene Libra derneği, birçok ülke yerine tek bir para birimine odaklanarak hedeflerini azaltacağını açıkladı.

Stablecoin, zaman içinde dalgalanmayan ve sabit değerdeki bir kripto para birimidir. Mesela Libra Derneği LibraUSD’yi başlatmak istemişti. Yani bir LibraUSD her zaman bir USD’ye eşit olacaktı. Libra Derneği itirazlardan sonra bazı değişikliklere gitti ve projenin adını Diem Derneği olarak duyurdu. Ayrıca finans devleri PayPal, MasterCard ve eBay dahil sekiz kurucu üyesini de kaybetti. Yine arkasından Facebook’un cüzdan projesi Calibra, adını Novi olarak yeniden markaladı.

Bu uzun çalışmaların ardından şimdi Facebook, Novi’yi bazı gerçek kullanıcılarla test etmek istiyor. Şirket, ABD ve Guatemala arasındaki havalelere odaklandı ve para göndermek isteyen Novi kullanıcıları, Novi uygulaması ile hesap oluşturabilecek ve banka kartı gibi bir ödeme yöntemi kullanarak para ekleyebilecek.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.