Fame Lady Squad NFT Geliştiricileri: Üzgünüz, Kadın Değiliz!

NFT dijital koleksiyon ürünleri sektörü hızla büyüdükçe, kripto varlık endüstrisinin, projelerin kimlere ait olduğunu bilmesi ve güven duyması zorlaşıyor. Birçok NFT koleksiyoncusu, bu hafta önde gelen kadın merkezli bir projenin yaratıcılarının aslında kadın olmadıklarını yeni öğrendi.

Fame Lady Squad (FLS) adlı popüler bir NFT koleksiyon projesinin geliştiricileri, bu hafta başında daha önce belirtildiği gibi kadın olmadıklarını itiraf ettiler. Projenin akıllı sözleşmesinin kontrolü, Fame Lady Squad (FLS) topluluğundaki koleksiyonculara devredildi.

Fame Lady Squad (FLS) Hakkında

Fame Lady Squad (FLS), temmuz ayında başlatılan ve Twitter profiline göre “tüm zamanların ilk kadın avatar projesi” olduğunu iddia eden Ethereum tabanlı bir NFT koleksiyonudur. Cindy, Kelda ve Andrea adlı kadın üçlüsü tarafından yaratıldığı iddia edilen 8,888 bireysel Fame Lady Squad NFT serisi, koleksiyoncular tarafından hızla kapıldı. Proje çevresinde ilgili bir hayran topluluğu ortaya çıktı ve ikincil piyasa fiyatları yükselmeye başladı. Kendisi de bir NFT yaratıcısı ve 3,7 milyon dolarlık CryptoPunk NFT‘nin yeni sahibi olan yatırımcı ve sosyal medya fenomeni Gary Vaynerchuk bile, Twitter’da Fame Lady Squad’a olan sevgisini dile getirdi. Ayrıca proje, The New Yorker‘ın bir makalesinde adından söz ettirdi. NFT piyasa işlem hacminde son zamanlarda görülen artışla beraber, Fame Lady Squad’a olan talep artmaya devam edecek gibi görünüyordu.

Twitter Dedektifleri Benzer Yapıda NFT’ler Yakaladı

Ancak son günlerde, Fame Lady Squad projesinin kökenleriyle ilgili sorular ortaya atıldı. @FedorLinnik, @dearesthaley ve @NFT_Marty gibi Twitter dedektifleri, Cyber City Girls Club ve Unicorn GG Club da dahil olmak üzere, aynı kaynaktan geldiği ya da aynı yaratıcılar tarafından paylaşıldığı anlaşılan çok sayıda yeni NFT koleksiyonları arasındaki ortak bağları anlatan uzun tweet dizilerini paylaştılar. Sonunda tanınmış NFT koleksiyoncusu Pranksy, salı günü, projenin “her gün yeni proje çıkaran bir geliştirme ekibi tarafından yapıldığını” söyledi.

The Fame Lady Squad ise iddiaları önce reddetti daha sonra resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada;

Açıklığa kavuşturalım: Fame Lady Squad bir erkek takım tarafından oluşturuldu ve bunu daha önce söylemediğimiz için çok üzgünüz. Ancak bu, bunun bir dolandırıcılık olduğu anlamına gelmez. Bu alanda kadınların projelerinin mutlak bir eksikliği olduğunu fark ettik. Kadınların gücüne gerçekten hayran olduğumuz için bu başarılı projeyi gerçekleştirdik. diye tweet attı.

Bu olay, NFT avatar koleksiyonu projesini neyin değerli kıldığını düşündürdü ve durumun gösterdiği gibi, belirtilen başlangıç hikayesi ile sanat eserinin algılanan değeri arasında bir bağlantı kurulabilir. Bu öznel bir şey, ancak bu değer, kripto varlıkların takma isimli yapısının hiç de yardımcı olmadığı fabrikasyonlara dayalı olarak üretildiğinde, yatırımcılar aldatılabilir ve kendilerini beklenen değerlerinin çoğunu yitiren NFT’lerle bulabilirler.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.