Finlandiya, Ele Geçirdiği Bitcoin’leri Satıyor

Finlandiya’nın gümrük idaresi, uyuşturucu davalarında ele geçirilen 1.981 adet Bitcoin’i satmak için komisyoncular arıyor. Ele geçirilen Bitcoin’lerin yaklaşık değeri 80 milyon dolar! Finlandiya Gümrük İdaresi perşembe günü yaptığı açıklamada, uyuşturucu baskınlarında ele geçirilen 1.981 adet Bitcoin’i satmak için aracı kurumlar aradığını ve devletin kripto paralara mahkeme kararıyla el koyduğunu söyledi.

Bitcoin’lerin 1666 Adeti 2016’daki Baskından

Ele geçirilen kripto paraların büyük bir kısmı 2018’den önceki baskınlarda birikmişti. 2016 yılındaki baskında uyuşturucu kaçakçısı Douppikauppa’dan tam 1666 adet Bitcoin ele geçirilmişti. Bitcoin’lerin nerede ve nasıl saklanacağı ülkede o dönem çok tartışma konusu olmuş ve yetkili otoriteler, BTC’lerin hiçbir dijital platformda tutulmaması ve satılmaması kararına varmışlardı. Kararın ardından yaşanan fiyat artışına rağmen yetkililer kripto para borsalarında ya da dijital cüzdanlarda Bitcoin’lerle ilgili hiçbir işlem yapamadı. Finlandiya Devlet Hazinesi, o yıl kripto varlık düzenlemeleri için yönergeler belirledi.

Finlandiya Gümrükleri Mali Yönetim Direktörü Pekka Pylkkanen, yetkililerin gelecekte devlet kasasına devredilecek olan kripto paraların satışı için, güvenli ve kalıcı bir çözüm istediğini açıkladı. Gümrük ajansından gelen bir diğer açıklamada, Finlandiya Gümrüklerinin temel amacının, kripto paraların güvenli bir şekilde satıldığından emin olmak ve kara para aklama ya da suç faaliyetlerini önlemek olduğu belirtildi.

Ayrıca Finlandiya Gümrüğü’nün, ele geçirilen BTC’lerin satışı için en fazla üç broker ile iki yıllık anlaşma imzalayabileceği ve anlaşmaların yaklaşık 250.000 € (297.000 $) değerinde olduğu belirtildi. Devlet kurumu bu süreçte daha fazla Bitcoin ve diğer kripto paralara el koyarsa, anlaşma 2 milyon Euro’ya kadar çıkabilir. Yapılan anlaşmada kripto paraların değişken fiyat hareketinin hesaba katıldığı da gelen bilgiler arasında.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.