Ethereum’da Fiyatlar Artıyor, Gas Fee Düşüyor!

Ethereum bu hafta 03.11.2021 Çarşamba günü tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) 4.465 $’a tırmanırken, gas/fee’lerde son beş gün içinde düşüş gözlendi.

Ethereum bu yazı yazıldığı esnada 4.611 dolardan işlem görüyor ve ortalama gas/fee (işlem ücreti) 37,19 dolar. 02.11.2021 Salı günü ise ortalama gas/fee’nin 56 dolar civarında olduğunu hatırlarsak, rakamlar bize %33,5’lik bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Ethereum ağının hash rate’i yeni zirveler yapmaya devam etmekte. Hash rate (hash oranı), ağın bilgi işlem gücünü belirler. Geçtiğimiz pazartesi günü (01.11.2021), Ethereum’un hash rate’i 812.769 GH/s’ye ulaştı. Etherscan’a göre, 03 Kasım Çarşamba günü bu rakam 821.207 GH/s’lik yeni bir zirve yaptı.

Ethereum Ağında Hash Rate Arttı Gas Fee Düştü

Peki bu rakamlar ne anlama geliyor? Hash rate artmış görünüyor fakat daha düşük gas fee talebin azaldığına da işaret ediyor olabilir. Ethereum (ETH) fiyatı ve bilgi işlem gücü şu anda çok yükselmiş olsa da son dört günde bir başka metrik olan işlem hacmi önemli ölçüde düşüş gösterdi

03 Kasım Çarşamba günü Ethereum’da 21 milyar doların üzerinde işlem yapıldı fakat 06 Kasım Cumartesi günü, önemli bir düşüş görüldü. Ethereum’da yaklaşık 14 milyar dolarlık ticaret hacmi vardı. Demek ki Ethereum şu anda toplam 534 milyar dolar olan piyasa değerinden 10 milyar dolar kadar kaybetmiş durumda.

Buna rağmen Ethereum, NBA ve fantezi futbol oyunu Sorare gibi markaların yanı sıra Marvel, Visa ve Budweiser gibi markaları da çeken bir ekonomi ağının gelişen NFT sahnesine işaret edecek.

Chicago Ticaret Borsası 02 Kasım Salı günü bir açıklama yaptı. Aralık ayında Ethereum mikro vadeli işlem türevlerinin ticaretine başlayacaklarınıve yatırımcıların mevcut Ethereum vadeli işlem sözleşmelerinin izin verdiğinden çok daha küçük işlemler yapmalarını sağlayacağını duyurdu.

Ethereum tüm bu gelişmelerin yanı sıra büyük bir ağ yükseltmesi için hazırlanıyor. Ethereum 2.0 yükseltmesi; büyük ölçüde daha yüksek hız, daha düşük gas fee ücretleri ve çok daha yeşil karbon ayak izi vadediyor.

Ekim ayının sonunda, Ethereum Beacon Chain (işaret zincirini) yükseltti. Ethereum ekosistemine staking eklenmesi, Ethereum’un proof-of-work konsensüs mekanizmasından proof-of-stake konsensüs mekanizmasına geçişini ve henüz belli olmayan bir tarihte “birleşmenin” yolunu açıyor.

Belki Ethereum’a olan talep bu nedenden dolayı biraz düşmüş olabilir ve daha yüksek bir hash rate ETH ağındaki yükü azaltmış olabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.