FTX, Hong Kong’dan Bahamalar’a Taşınıyor

Binance’den sonra en popüler ikinci kripto varlık ticaret borsası olan FTX, merkezini resmi olarak Hong Kong’dan Bahamalar’a taşıdı. Antigua ve Barbuda’da yerleşik olarak kalmaya devam ediyor.

Bu haftanın başlarında FTX Trading Limited, Cebelitarık ve Bahamalar‘daki yan kuruluşlar için lisans aldığını açıklamıştı. Bu adımla beraber, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından, dijital varlık işletmesi olarak kayıtlı olduğu FTX Digital Markets adı altında faaliyet gösterecek.

FTX Neden Taşındı

FTX’in merkezini taşıma bilgisi Çin’in kripto para piyasalarına uyguladığı ve yinelediği yaptırım haberlerinin ardından geldi. FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter’da attığı bir tweette; Bahamalar’ın, kripto varlıklar için kapsamlı bir çerçeve oluşturan birkaç yerden biri olduğunu söyledi. Bildiğiniz gibi Bahamalar, Bermuda ve diğer Karayip ülkeleriyle birlikte kripto varlıkları hızlı benimseyen ülkelerden olmuştu.

Bahamalar, geçtiğimiz yıl merkez bankası dijital para birimi (CBCD) olan Sand Dollar‘ı piyasaya sürme çalışmalarını başlattı. Bahamalar merkezli Deltec bankası da şu anda; FTX, Tether ve diğer borsalara hizmet vermeye devam ediyor.

Bahamalar ayrıca, 2020’nin sonlarında Dijital Varlıklar ve Kayıtlı Borsalar Yasası’nı geçerek lisanslamayı kripto varlık ve diğer Fintech şirketlerine kadar genişletti. FTX Digital Markets, bu yasa kapsamında kaydedilen ilk dijital varlık faturasıdır. Menkul Kıymetler Komisyonu İcra Direktörü Christina Rolle, DARE Yasası’nın FTX’i Bahamalar adasına çekmesindeki rolüne övgüde bulundu ve yakında daha fazla kripto varlık firmasının gelebileceğini ima etti.

Sam Bankman-Fried Pazartesi günü attığı twette, “Kapsamlı, çevik ve gözetimli bir düzenleyici çerçeveye sahip olmak, kripto varlık endüstrisinin de güvenli ve sağlam büyümesini sağlamak için çok önemlidir. Kapsamlı bir spot piyasa + türev ile düzenleyici rejiminin parçası olan ilk küresel kripto varlık borsalarından biri olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz.” dedi.

Kripto varlık piyasalarında olumlu gelişmeler yaşanırken, yarı özerk Hong Kong, gün geçtikçe Çin anakarasının kripto paralarla ilgili duruşuna daha fazla ayak uyduruyor. Çin hükümeti, dijital yuan üzerinde çalışmaya devam ederken, kripto para ticaretinin yasalara aykırı olduğunu bugün yineledi. Geçen ay Binance, Hong Kong kullanıcılarının platformunda vadeli işlemler, opsiyonlar ve kalıcı sözleşmeler içeren türevler ticareti yapmasına izin vermeyi durdurmak zorunda kaldı ve bir uyum taahhüdü gösterdi.

FTX ayrıca borsa hacminin büyük bir kısmını spot ticareti yerine kripto para türevlerinden yapıyor ve Hong Kong’u bir operasyon üssü için arzu edilmeyen bir yer haline getiriyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.