Goldman Sachs: Bitcoin, Altının Pazar Payını Geçecek!

Çok uluslu bir ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs, yatırımcıların altından ziyade Bitcoin kullanımına yöneldiğini düşünüyor. Ayrıca Goldman Sachs’e göre Bitcoin, yatırımcıların kripto paraları benimsemesiyle altın yatırımlarının bir kısmının kripto paralara çekerek, 100 bin dolar seviyesine çıkabileceğini iddia ediyor.

Goldman Sachs’ın Döviz Stratejisi Eş Başkanı Zach Pandl salı günü yaptığı açıklamada:

Bitcoin’e özgü ölçeklendirme çözümlerinden gelen potansiyel ile birlikte daha fazla benimsenerek, zamanla altından pazar payı çekebilecek. Böylelikle, eğer Bitcoin pazardaki payını önümüzdeki beş yıl içinde %50’ye yükseltebilirse yıllık bazda fiyatı 100.000 doların üzerine çıkacaktır.

Zach Pandl

Altın Ve Bitcoin Arasındaki Pazar Payı Farkı Kapanacak Mı?

Genel olarak bakıldığında Bitcoin’in, altına kıyasla pazar payının oldukça düşük olduğu biliniyor. Güncel piyasa değerlerini incelediğimizde ise, Bitcoin altının hakim olduğu toplam piyasa değerinin yaklaşık %20’sini oluşturmakta. Ayrıca yatırımcılarının ellerinde tuttuğu altının 1800 dolar olduğunu varsayarsak, halkın yatırım amaçlı yaklaşık 2.6 trilyon dolarlık altını ellerinde tuttuğu anlaşılıyor. Bu aradaki büyük farkın, kısa sürede kapanacağını iddia eden Goldman Sachs, Bitcoin’in sadece değer deposu olmadığını, onun ötesinde uygulamalara sahip olabiliceğini iddia ediyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.