Grayscale, Bitcoin Trust’ı ETF’ye Dönüştürecek!

Grayscale Investments, Bitcoin Trust uygulamasını bir ETF’ye dönüştürmek için başvuru yapmaya hazırlanıyor. CNBC’nin yaptığı habere göre bu hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bu konuyla alakalı dosya bir dosya sunulacak.

Grayscale 52.6 milyar dolarlık bir varlık yönetiyor. Şirket bu tutarın %73’lük kısmını yani 38.6 milyar doları Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) ayırmış durumda. GBTC, şubat ayından beri Bitcoin’e oranla indirimli olarak işlem görüyor. Şu an için GBTC indirimi %15.15 civarında seyrediyor.

CNBC’nin haberine göre Grayscale, SEC’in geçtiğimiz Cuma günü ProShares’in Bitcoin vadeli işlemler ETF’sini onaylamasından sonra spot ETF başvurusu yapmak için de hazırlanıyor.

Bitcoin’in Fiyatının Artışının Arkasında SEC Var

SEC’in geçtiğimiz Cuma günü ProShares’in Bitcoin vadeli işlemler ETF’sini onaylamasından sonra Bitcoin’in hızlı artışı başladı. 62.000 doların üstüne çıkan BTC yoluna devam edecek gibi görünüyor.

SEC’in BTC vadeli işlemlerin ETF’sine izin vermesi sonrasında Grayscale’nin de GBTC için Bitcoin ETF başvuru yapması hiç şaşırtıcı olmadı.

Ayrıca Grayscale’in Nisan 2021’den beri bu planı var. Daha önce yapılan bir açıklamada şirket sunları açıklmıştı:

GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürme konusunda %100 kararlıyız. Ancak bunun zamanlamasını düzenleyici ortam belirleyecek.

Grayscale Büyümeye Devam Ediyor

Kripto para yatırım şirketi Grayscale, son üç aylık yeniden dengelemesinde Solana ve Uniswap‘ı 495 milyon dolarlık bir yatırımla Digital Large Cap Fund‘a ekledi. Alokasyonlar (Tahsisler), New York merkezli Grayscale‘in ilk kez Solana’yı bir yatırım aracına eklediğini gösteriyor.

02.10.2021 tarihi sonu itibariyle, Solana, Dijital Büyük Sermaye Fonu’nun %3,24’ünü ve UNI ise %1,06’sını oluşturmuş oldu. Fonda en büyük pay %62’lik bir oranla Bitcoin’e ait, arkasından Ethereum %26’lık bir oranla onu takip ediyor. Fondaki diğer kripto paralar; Cardano, Chainlink, Litecoin ve Bitcoin Cash olarak görünüyor.

Digital Large Cap Fund, bünyesinde bulundurduğu diğer kripto varlıkların bir kısmını satarak Solana ve Uniswap‘ı satın aldı. Grayscale, en son yeniden dengelemeden sonra Bitcoin alokasyonunu yaklaşık %5 kadar azaltmış oldu. Diğer yatırımlar küçük miktarlarda değişmiş olsa da fonun yalnızca son çeyrekte tanıtılan ADA coin fonu, %4,26’dan %5,11’e yükselmiş oldu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.