Grayscale, Solana ve Uniswap’ı Yatırım Fonuna Ekledi!

Kripto para yatırım şirketi Grayscale, son üç aylık yeniden dengelemesinde Solana ve Uniswap‘ı 495 milyon dolarlık bir yatırımla Digital Large Cap Fund‘a ekledi. Alokasyonlar (Tahsisler), New York merkezli Grayscale‘in ilk kez Solana’yı bir yatırım aracına eklediğini gösteriyor.

02.10.2021 tarihi sonu itibariyle, Solana, Dijital Büyük Sermaye Fonu’nun %3,24’ünü ve UNI ise %1,06’sını oluşturmuş oldu. Fonda en büyük pay %62’lik bir oranla Bitcoin’e ait, arkasından Ethereum %26’lık bir oranla onu takip ediyor. Fondaki diğer kripto paralar; Cardano, Chainlink, Litecoin ve Bitcoin Cash olarak görünüyor.

Grayscale’deki Son Yeniden Dengelenme, Bitcoin Dominansında Düşüşü Gösteriyor!

Digital Large Cap Fund, bünyesinde bulundurduğu diğer kripto varlıkların bir kısmını satarak Solana ve Uniswap‘ı satın aldı. Grayscale, en son yeniden dengelemeden sonra Bitcoin alokasyonunu yaklaşık %5 kadar azaltmış oldu. Diğer yatırımlar küçük miktarlarda değişmiş olsa da fonun yalnızca son çeyrekte tanıtılan ADA coin fonu, %4,26’dan %5,11’e yükselmiş oldu.

Bu son yeniden dengeleme ile, Solana’nın kripto varlık piyasası için gözde haline geldiği söylenilebilir. Solana blok zinciri, Ethereum, Cardano, Polkadot, Avalanche ve Binance Smart Chain blok zincirlerine yüksek hız ve düşük maliyetli bir rakip olarak öne çıkıyor.

Solana Aldığı Yatırımlarla Yükselişe Geçiyor

Solana’nın fiyatı da, popülaritesiyle birlikte yükselişe geçti. İlk yükselişi 2021 yaz itibariyle yakaladı ve şu anki fiyatı 161$’a düşmeden hemen önce 2021 eylül ortasında 191$’a kadar ulaştı. En son ulaştığı ATH seviyesinden bu yana düşüşe geçmesine rağmen, Solana hala 48 milyar dolarlık bir piyasa değerini korumakta ve Solana altyapısını kullanan NFT’lerin piyasa değeri son zamanlarda 1 milyar doları yakalamış durumda.

Aslında yeniden dengeleme, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin (dominans) altcoinlere nasıl yol açtığını da gösteriyor. Nisanda fonun %79.8’ini Bitcoin oluşturdu ve fon Ethereum’a sadece %17’sini ayırdı. Bitcoin’in piyasa değerine göre hakimiyeti de nisan ayındaki %69’luk orandan bugün %42’lere kadar düştü.

Grayscale’in en büyük yatırım projesi Bitcoin’e güveni devam ediyor. Digital Large Cap Fund‘da yönetilen toplam 30 milyar dolarlık fon, 495 milyon doları gölgede bırakıyor. Grayscale’in Bitcoin’den sonra yatırım yaptığı ikinci en büyük proje Ethereum’dur. Yönetilen bu fon toplam 9,9 milyar dolar değerinde. Bu yatırımlar, kurumsal yatırımcıların dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapmaları için uygun yollardır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.