Güney Kore Demokrat Partisi, Kripto Vergi Yasasını Ertelemeye Çalışıyor!

Güney Kore Demokrat Partisi kripto para vergilendirme yasasını ertelemeye çalışıyor. Finans Başkanı ise belirlenen tarihte yapılması konusunda ısrar ediyor.

Demokrat Partisi bu hafta vergi yasasını 2023’e çekmeye çalışıyor. Buna rağmen Güney Kore Strateji ve Maliye Bakanı Hong Nam-Ki 1 Ocak 2022’de yasanın yürürlüğe gireceğinin sözünü verdi.

Vergi yasasının geçmesi halinde kripto para işlemlerinden kazanılan para 2.5 milyon KRW veya yaklaşık 2100 doları geçerse, kazanılan gelir üzerinden %20 vergi alınacak.

Uluslararası medyaların bu haftaki raporuna göre, Demokrat Parti vergi yasasını ertelemek adına hazırladıkları tasarıyı Ekim sonuna kadar geçirmeyi planlıyor. Meclis’te küçük çoğunluğa sahip olan Demokrat Parti yine küçük bir çoğunluğa sahip olan Hong Nam-Ki ile karşı karşıya geldi.

Şu anki Cumhurbaşkanı tarafından Maliye Bakanlığına atanan Hong’un politik gücü çok fazla. Bu güçle Hong, Demokrat Partinin ne söylediğine kulak asmadan vergi yasasının 1 Ocak 2022’de yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Demokrat Partisi Ulusal Meclis Temsilcisi Kim Byung-Ook, Çarşamba günkü Ulusal Meclis toplantısında Bakan Hong’a soru sordu. Kripto para vergi yasasının, hisse senetleri vergisine denk tarihe yani 2023’e ertelenip ertelenemeyeceğini sordu.

2023’te borsa sermaye kazançları vergisi ve sanal varlık vergisini almak mantıklı değil mi?

Bakan Hong’un cevaba ise şöyle oldu:

Hayır, vergi yasasını geçen yıl hazırladık ve tamamladık. Geçmişte sanal varlık hesaplarından vergi almak neredeyse imkansızdı, bu yüzden vergilendirme yapılmadı. Şimdi ise temel atıldı ve önümüzdeki yıldan itibaren vergilendirmeye başlayacağız.

2021’in ilk yarısında, başta Demokrat Parti olmak üzere çeşitli kaynaklardan vergiye muhalefet arttı. Mayıs ayında da Ulusal Meclis Sekreteri Koh Young-Jin, açık oturumda vergiyi ertelemenin faydalarını tartışmıştı.

Yasa Uygulanabilecek mi?

Ulusal Vergi Servisi (NTS) kripto borsalarındaki kişilerin işlem bilgilerini takip ederek vergi miktarını hesaplamayı düşünüyor. Ama Demokrat Partiye göre, NTS’nin bu özel cüzdan bilgilerine vergi için ulaşması imkansız. Bu işlem için borsalara tüm kullanıcılar için bankalardan ayrı ayrı hesap açmasını istedi. Böyle bir altyapının yokluğunda vergi kaçakçılığının artacağına inanıyor.

Bu yasanın 24 Eylül’e kadar ülkede 40’tan fazla kripto para borsasının kapanmasına yol açacağı düşünülüyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.