Güney Kore Emeklilik Fonu da Bitcoin ETF’sine Yatırım Yapacağını Duyurdu!

Güney Kore Emeklilik Fonu ETF aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmak istediğini belirtti.

Kore Öğretmenler Kredi Birliği (KTCU), Güney Kore’nin kamu emeklilik fonlarından biridir. Bu fon ETF aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmak istediğini duyurdu.

The Korea Economic Daily’nin yaptığı habere göre, KTCU Güney Kore’deki en büyük kurumsal yatırımcılardan biridir. Fonun 2022 yılının ilk yarısında bir Bitcoin ETF’sine veya Bitcoin bağlantılı ETF’lere yatırım yapacağını söylüyor.

Habere göre Bitcoin ETF’lerine tek yatırım yapmayı planlayan KTCU değil. Güney Koreli varlık yönetimi şirketi Mirae Asset Global Investments gibi başka şirketler de yatırım için hazırlık yapıyor. Bu şirketin yan kuruluşu Horizons Nisan 2021’de Kanada da, ETF’ler aracılığıyla Bitcoin vadeli işlemlerini izleyen iki adet ETF başlatmıştı.

KTCU’lu bir yönetici konu ile alakalı şu açıklamalarda bulundu:

Kore’nin Mirae Asset Global Investments gibi varlık yöneticilerinin iyi yapmış olduğu kripto para bağlantılı bazı ETF ürünleri olduğu için, yerel varlık yöneticilerinden fikir aldıktan sonra ETF ürünlerine yatırım yapmayı planlıyoruz.

Yönetici açıklamasında temmuz ayında Mirae Asset’in yan kuruluşu Global X ETF’nin Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuru yaptığını söyledi. Global X ETF şirketinin Bitcoin ETF’sine de potansiyel yatırım yapılabilir gözüyle bakıyor.

Yatırım Fonlarının Kripto Paralara Yaptığı Yatırımlar Büyüyor

Özellikle emeklilik fonları yatırım konusunda kripto paraları tercih etmeye başlandığı gözüküyor. Avustralya’da yaklaşık 70 milyar dolarlık varlığı yöneten emeklilik fonu Queensland Investment Corporation’ın (QIC), ilerleyen zamanlarda kripto para birimlerine yatırım yapmaya niyeti olduğunu açıklamıştı. Ayrıca QIC’in paradan sorumlu başkanı Stuart Simmons’a göre sektör geliştikçe büyük emeklilik fonlarının bu alana kayacağını söyledi.

Bir başka yatırım ise CDPQ’dan geldi. Kanada’nın en büyük ikinci emeklilik fonu CDPQ kripto para sektörüne girişini duyurmuştu. Önceki aylarda yine 2 ABD emeklilik fonu, Fairfax County Polis Memurları Emeklilik Sistemi ve Fairfax County Çalışanları Emeklilik Sistemi kripto paralara yatırım yapmak için kurul onayını beklediklerini duyurmuştu.

Emeklilik Yatırım Fonu Nedir?

Emeklilik yatırım fonu, emeklilik şirketi tarafından emeklilik sözleşmesi çerçevesinde katılımcılarından tahsil edilen ve onların adına bireysel emeklilik hesaplarında izlenen katkıların değerlendirilmesi amacıyla oluşturulmuş fondur. Şirketler müşterilerine faizli ve faizsiz olmak üzere 2 farklı fon sunar. Bu fonlar portföy yönetim şirketlerince yönetilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.