Güney Kore’de FSC Denetimiyle 11 Kripto Para Borsası Kapatıldı

Güney Kore’deki orta ölçekli yerel kripto para borsaları, ülkenin Finans Düzenleyicisi-Regülatörü (FSC)‘nin son zamanlarda bazı yasa dışı faaliyetlerini yakalaması nedeniyle kapanıyor.

Finans Regülatörleri Kripto Para Borsalarını Sıkı İncelemeye Aldı

Sektör kaynaklarından, benzer ticari faaliyetlere izin verilmesi için daha katı düzenlemelerin uygulanacağı bilgisi geldi. Kaynaklara göre, Mali Hizmetler Komisyonu, sahte toplu hesap kullanan 11 kripto para borsası hakkında işlemlerini durdurmayı, yasa dışı faaliyetlerini savcılığa ve polise bildirmeyi planlıyor.

Haber kaynaklarına göre, borsaların isimleri henüz açıklanmadı ancak bu borsalar, Güney Kore’nin Finans Regülatörü olan FSC (Finansal Hizmetler Kurumu) tarafından bir daha faaliyet onayı alamayacaklar.

Güney Kore’de son zamanlarda birkaç orta ölçekli borsa daha hizmetlerini veya işlerini kapatma planlarını açıklamıştı. Darlbit, geçen ayın başlarında müşterilerine para yatırma ve çekme hizmetlerini durduracağını bildirdikten sonra 15 Temmuz’da kapandı. CPDAX, cuma günü 1 Eylül’den itibaren hizmetleri kapatacağını bildirdi ve ekledi “Hesapta kripto para bulunduranların 31 Ağustos saat 15:00’e kadar varlıklarını çekmeleri gerekmektedir.”

Kripto Para Borsası Bitsonic Kapanıyor

Bitsonic ise, cuma günü resmi Telegram kanalı aracılığıyla hizmet sistemlerini yenilemek amacıyla hizmet vermeyi geçici olarak durduracağını duyurdu. Şirket, “Yenilemeyi tamamladığımızda, (BGYS) Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi onayını almayı umuyoruz” dedi. Yerel borsalar, ticari faaliyetleri için 24 Eylül’e kadar FSC‘den onay almayı tamamlamalıdır. Ancak şirket, BGYS‘yi, hizmetleri 6 Ağustos’tan 30 Kasım’a kadar duraklattıktan sonra alacağını söyledi. Ek süre verilmediğinden ve BGYS onayı almak uzun sürdüğünden, sektördeki bilgilere göre Bitsonic fiilen kapatılıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.