Güney Kore’de Kripto Paralara El Koymak İçin Yasa Tasarısı Önerildi

Güney Kore Maliye Bakanlığı, pazartesi günü 2021 Vergi Yasası Değişikliği Yasasını açıkladı. Güney Kore hükümeti ise ülkenin Ulusal Vergi Dairesi’nin suçlu vergi mükelleflerine ait kripto paralara el koymasına olanak sağlayan kanun değişikliğini önerdi. Bir hükümet yetkilisi ”Artık vergi kaçakçıları tarafından dijital paralar olarak saklanan varlıklara el konulmasından hiç kimse kurtulamayacak” dedi.

Vergi Kaçakçıları Varlıklarını Kripto Paralarda Tutuyor

Korea Times’ın haberine göre, yasa tasarısı 1 Ocak 2022’den itibaren vergi mükelleflerine ait kripto para birimlerine el koyulması ve satılması için Ulusal Vergi Dairesi’ni yetkilendirmeye yönelik bir teklif içeriyor. Ayrıca hükümet, vergi suçlularının varlıklarını gizlemek için kripto para kullanımına daha fazla yöneldiğini belirtti. Önerilen yasa tasarısıyla vergi kaçakçılığı ve mali suçlara son verilmesi amaçlanıyor.

Güney Kore Kripto Para Borsalarıyla İş Birliği Yapmak İstiyor

Ayrıca yasa tasarısında, kripto para borsalarının yetkililerle iş birliği yapması ve gerekirse kripto para birimlerini derhal hükümete devretmesi isteniyor. Aksi takdirde ve yetkililerce gerekli görüldüğünde mülkler aranabilir ve varlıklara el konulabilir. Ele geçirilen kripto varlıklarının satışından elde edilen gelirin devlet kasasına gideceği belirtiliyor.

Maliye Bakanlığı, 16 vergi kanununda yapılan revizyonları 3 Eylül’e kadar sunacağını söyledi. Tasarı önerisinin kabul edilip, uygulanması için milletvekillerinin onayı gerekiyor.

Görünüşe bakılırsa, Başkan Moon Jae-in, artan refah harcamalarını finanse edebilmek için vergi tabanını genişletme çabalarını, vergi kaçakçılarının peşine düşerek yapıyor. Yeni tasarı önerisi, Güney Kore’nin kara para aklama ve diğer mali suçları ortadan kaldırmak için, kripto para piyasalarının regülasyonunu hızlandırmaya yönelik daha geniş soruşturmaların bir ön adımı olabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.