Hazine Bakanlığı, Tether Gibi Stablecoinler İçin SEC’e Yetki Verecek!

Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından toplanan Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun raporunu yayınlamaya hazır olduğu bildiriliyor.

2021 yılının ilk aylarından itibaren kripto para endüstrisinde Tether ve diğer stablecoinlerin önemi daha fazla artmaya başladı. Bunun üzerine ABD Hazine Bakanı Janet Yellen finansal düzenleyicileri bu konuyla ilgili toplantıya davet etti. Toplantının gündemi, 130 milyar dolarlık bu yeni varlık sınıfını bir an önce düzenlemek için bir plan geliştirmekti.

Hazine Bakanlığı, 25.10.2021’de anonim kaynaklardan gelen bilgilere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Tether USDT ve USDC gibi stablecoinleri düzenlemesine izin verecek. SEC’in yan kuruluşu olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu da bu düzenlemede bir rol oynayacak. Bu yetkiler, bu hafta açıklanacak bir hazine bakanlığı raporunda ana detaylarıyla belirlenecek.

Bloomberg’in haberine göre, SEC Başkanı Gary Gensler, Janet Yellen’a ve Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun diğer üyelerine, ülkenin en iyi menkul kıymetler düzenleyicisine stablecoin’ler için politikalar belirleme ve bunları uygulama gücü vermeleri için lobi yaptı.

Hazine raporunun taslak çalışmalarında, Kongre’ye bir çağrıda bulunuldu. Bu çağrıya göre, dijital para birimlerinin itibari para ve gerçek varlıklar tarafından desteklendiği iddia edilen stablecoin ihraççıları için ayrı bir banka tüzüğünün oluşturulması isteniyordu. Fakat siyasi bölünmeler göz önüne alındığında, Bloomberg’in haberine göre; “Gary Gensler, SEC’in yatırım işlemlerine dahil olduklarında tokenleri denetlemek için mevcut yetkilere sahip olduğunu netleştirmeye zorladı”

Gensler ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, merkezileştirilmiş stablecoinlerin para piyasası fonları ile benzeştiğini ve buna göre düzenlenmesi gerektiğini kamuoyuna açıkladı. Bu durum kripto paraları SEC’in kapsamı içine almaktadır.

Tether (USDT) ve USD coin (USDC) Hakkında

Dünyanın en büyük stablecoini ve aynı zamanda dördüncü en büyük kripto varlığı olan Tether, 70 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahiptir. Şirket, uzun yıllardır her bir Tether’in, bankada bir ABD doları tarafından desteklendiğini belirttikten sonra New York Başsavcılığı soruşturmasının ardından bu açıklamalarını düzeltmek zorunda kaldı.

Tether (USDT)’nin en büyük rakibi, San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase ile birlikte kripto para ödeme firması Circle tarafından çıkarılan USDC’dir. USDC’nin şu anki değeri 32 milyar doları aşmış durumda. 2021 haziran ayına ait bir rapor, USDC varlıklarının sadece %60’ının nakit olduğunu, geri kalanının mevduat sertifikalarından, hazine bonolarından, ticari senetlerden ve şirket tahvillerinden oluştuğunu belirtti.

Gary Gensler, 2021 Nisan ayında göreve gelmesinden bu yana stablecoinler ve sağladıkları merkeziyetsiz finans piyasaları için düzenlemeleri genişletmeye hazır olduklarının sinyallerini veriyor. Bunun nedeni, büyük bir hızla genişleyen bu varlık sınıfının bir dizi kamu politikası hedefinden kaçınmaya çalışanları kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini ve hatta ulusal güvenliği etkileyeceğini söylemiş olmasıdır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.