Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün Kripto Para Açıklaması

Bugün erken saatlerde ekonomi kanalı A Para tarafından Finansın Geleceği Zirvesi düzenlendi. Zirvede konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Gül kripto paralar hakkında açıklamalar yaptı.

Bu sabah düzenlenen zirveye ünlü isimler katıldı. Bu isimler arasında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’in yanı sıra, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun gibi ekonomi ve finans dünyasının önde gelen isimleri vardı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gül dijital paralar hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

Dijital para ile kripto para ayrımını yapmak zorundayız. Karşılığı olan parayla karşılığı bilinmeyen bir parayı aynı kefede değerlendiremeyiz.

Kripto paraların bir karşılığı olmadığını söyleyen Bakan Yardımcı Gül, dijital paraları yeni bir gelecek olarak görüyor. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız da kripto paralar ile savaş halindeyiz açıklamasında bulunmuştu. Buna rağmen Türkiye halkı kripto paralar hakkında çok meraklı. Google’da kripto para ile ilgili aramalarda dünya da ilk 10 ülkeden biri içerisindeyiz.

Bakan Yardımcısı Gül açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Dijital finansal faaliyetler konusunda çalışmalar devam ediyor. Merkez Bankamızın hazırladığı dijital para yasası hazırlığı var. Ekonomimiz daha ciddi bir derinlik kazanacak. Kripto paranın oluşturduğu ve oluşturacağı tahribatları ortadan kaldıracak şekilde düzenlemeler yapacağız.

Bahsedilen tahribatın ne olduğu merak konusu iken bazı yorumlarda bulanabiliriz. Olası durumlardan biri, insanların yatırım yapacakları projeleri araştırmadan yatırım yapması ve diğeri ise bilinçsiz şekilde kripto para borsasına yatırım yapılması olabilir. Her iki durum için kişilerin yeterli araştırmayı yapmaması ve bilgi eksikliği nedeniyle maddi kayıplar yaşaması tahribat olarak değerlendiriliyorsa, bu yoruma açık olacaktır.

Türkiye’nin Dijital Para Çalışmaları Ne Durumda

Yakın zamanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile anlaşma imzaladığını duyurmuştu. Bu anlaşmayla “Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu” adında yeni bir oluşumun duyurusu yapılmıştı.

Yapılan açıklamalarda prototip halde olan “Dijital Türk Lirası Ağı“nın teknoloji ortakları ile beraber kapalı devre pilot uygulama testlerinin gerçekleştirileceği ve elde edilen sonuçlar ile test ağı, geniş katılımcıların yer alabileceği ileri aşama testlere başlanacağı söylenmişti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.