Horizen Token Nedir?

Horizen token, madenciliği olan ve PoW algoritmasına dayanan bir tokendır. Horizen, katkı sağlayan kullanıcılarını ödüllendirip, faydalı bir ekosistem oluşturur ve bu ödüllendirilen kullanıcıları bir araya toplamayı amaçlamaktadır.

Horizen eski adıyla ZenCash olarak bilinen kripto paradır. Ayrıca ZEN’in dışında gerçek hayattaki kullanımları sağlayan öncü bir platformdur. Horizen, sınırsız ve tamamen merkeziyetsiz bir yan zincir ekosistemi olarak tanınmaktadır. Büyük ölçüde ölçeklenebilen genel amaçlı bir blockchain sistemidir. Ayrıca Zendoo olarak bilinen bir yan zincir teknolojisinden faydalanmaktadır.

Horizen token, ilk kez Mayıs 2017’de ZenCash adı altında piyasaya çıkarılmıştır. Proje, sürdürülebilir bir finansman modelini içermekte ve sıfır bilgi teknolojileri üzerine kuruludur. Horizen şirketi, her paydaşı teşvik etmek ve onun etrafında bir ekosistem inşa etmek istemektedir. Horizen güvenli ve süper düğüm (node) ekosistemini başlatmış ve paydaşlarına blok ödülünden pay vermiştir. Bu durum, Horizen için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Böylelikle kullanıcı sayısında büyük bir artış meydana gelmiştir.

Horizen’a Yüzde 51 Vurgunu!

Horizen token da 2018’deki yüzde 51 saldırısından payını aldı. ”Yüzde 51 saldırısı” Bitcoin ağı ya da başka bir blockchain ağının hash oranının çoğunluğunun kontrol altına alınması ile yapılmaktadır. Ayrıca ağda bozulmalara sebep olan bir saldırıdır. Diğer bir deyişle; yüzde 51 saldırganı, kendi isteği doğrultusunda işlemlerin sıralamasını değiştirebilecek ya da bu işlemleri saf dışı bırakabilecek yeterli madencilik gücüne sahiptir. Buna karşılık Horizen ekibi, konsensüs (fikir birliği) mekanizmasını değiştirdi. Böylece gecikmeli blok raporlaması için bir ceza getirdi. Bu yenilik, yüzde 51 saldırısı gerçekleştirmek isteyenler için katlanarak daha zor ve maliyetli hale geldi.

Proje Ağustos 2018’de bir marka genişlemesi geçirdi ve yeni adı Horizen altında ortaya çıktı. Bu projenin bir kripto paradan ölçeklenebilirliğe odaklanan bir gizlilik platformuna dönüşü piyasaya damgasını vurdu. Horizen’ın ölçeklendirme çözümü Zendoo; tamamen merkezi olmayan ve tamamen özelleştirilebilir, birlikte çalışabilir bir protokol oluşturma girişimidir. Horizen birlikte çalışabilir blok zinciri platformu, işletmelerin ve geliştiricilerin Horizen’in tamamen dağıtılmış, güvenli ve gizliliği koruyan mimarisinde kendi genel veya özel blok zincirlerini ve merkezi olmayan uygulamalarını uygun maliyetli ve hızlı bir şekilde oluşturmalarını sağlamak için meydana getirildi. ZEN token platformu olan Horizen ise yapılan açıklamalara göre; Sidechain ve ölçeklendirme çözümü, piyasadaki ilk merkeziyetsiz ve tamamen özelleştirilebilen bir yan zincir platformudur.

Horizen’ın yan zincir SDK’sı (yazılım geliştirme kiti), bir blok zincirinde merkezi olmayan ve tamamen özelleştirilebilir bir blok zinciri oluşturmak için gereken bileşenleri sağlamaktadır. Ayrıca Horizen’ın yerel para birimi olan ZEN, büyük kripto borsalarında bulunan ve madenciliği yapılabilen bir PoW konsensüs modelinde bir kripto paradır. Böylelikle kullanıcılar, Horizen ürünleri ve hizmetleriyle arayüz oluşturan çok işlevli bir cüzdan olan Horizen’in, Sphere by Horizen uygulamasını kullanarak ZEN’i güvenli bir şekilde depolamakta ve işlem yapabilmektedir. Horizen, 40.000’den fazla teşvik edilen güvenli ve güper düğümden (node) oluşan bir ağa sahiptir. Ve bu da onu sektördeki en büyük genel düğüm (node) ağlarından biri haline getirir.

Horizen Token Hangi Borsalardan Alınabilir?

Horizen (ZEN) token’ın Binance borsasında işlem hacmi olarak ZEN/USDT çiftinde fazla olduğu görülmektedir. Söz konusu Binance borsası, ayrıca ZEN/BTC, ZEN/BUSD, ZEN/BNB ve ZEN/BTC gibi işlem çiftlerini de kullanıcılarına sunmaktadır. Huobi Global ve Gate.io gibi kripto para borsalarını da ZEN alımı için tercih edebilirsiniz.

Bunlar haricinde ZEN, şu borsalarda listelenmektedir: KuCoin, Bittrex, OKEx, Bithumb, Global, CoinEx, CoinDCX, Pionex, WhiteBIT, BiONE ve Hoo‘dur. İlk 100 token arasına girmeye çalışan ZEN token, şu anda 94 dolardan işlem görmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.