HSBC CEO’su Stablecoinlerin Yerini CBDC’ler Almalı!

Bankacılık devi HSBC, küresel stablecoinler hakkında endişelerini paylaştı. Benimseme seviyesinde düzenlemeler getirilmesini istiyor.

HSBC, 3 trilyon dolarlık varlığıyla Avrupa’nın en büyük bankasıdır. Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gelişimini teşvik ediyor. Aynı zamanda kripto para birimlerine de şüpheci yaklaşıyor.

HSBC Group CEO’su Noel Quinn, “Dijital paranın yeni biçimleri büyümeyi teşvik edebilir” başlıklı bir makale yazdı. Makalede şirketinin CBDC’yi nasıl desteklediğini ana hatlarıyla açıkladı. Ayrıca şirketinin kripto para birimleri ve stablecoinler ile ilişkili birçok riskten kaçınmak için yasa tasarısı önerdiğini belirtti.

22 Eylül Salı günü yayımlanan makalede, Çin’in dijital yuanı gibi küresel CBDC çabalarının ‘dijital paranın yeni biçimi’ olduğunu yazdı. Stablecoin ve diğer coinler için yeni bir şey olmadığını vurguladı. Quinn ayrıca şunları yazdı:

Şu an özel bankalar sıklıkla kullanılıyor. Ama özel bankaların parası merkez bankasında duruyor. Bu paralar belli bir sistemde düzenleniyor. Bu da sistemin önemini gösteriyor.

Ayrıca Quinn, stablecoinlerin ve kripto para birimlerinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Kripto varlık endüstrisinin kripto para birimlerini benimsemesi arttıkça risklerin de artacağını, sonrasında daha büyük düzenlemeler gerekeceğini söyledi.

Sonrasında da şunları ekledi:

O zaman bile, yalnızca fiyat istikrarını sağlamak için yeterince iyi sabitlenmiş ödeme yöntemleri kullanılmalı. Ayrıca mali suçların önlenmesine yönelik mevcut yaklaşımlara uygun güvenilir bir ödeme aracı olmalıdır.

Quinn, kripto para birimleri konusundaki şüphelerini anlattı. HSBC’nin sınır ötesi deneyimini ve küresel CBDC gelişimini desteklemeye devam edeceğini de dile getirdi. HSBC bankasının birçok merkez bankasıyla sıkı çalıştığını belirtti. Bu bankalar arasında İngiltere, Fransa, Kanada, Singapur, Çin, Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri var. Her ülkenin CBDC’sine katkıda bulunduğunu ekledi.

HSBC, dünyanın en büyük bankacılık kurumlarından biridir. Yatırım devi BlackRock ile birlikte sorunlu Çinli emlak geliştiricisi Evergrande’den en çok alacaklı durumunda. BlackRock son zamanlarda aktif olarak kripto para birimlerine girdi. HSBC ise, BTC ve diğer kripto para endüstrisine en çok şüphe duyanlar arasında.

HSBC Daha Önce De Kripto Paralar Hakkındaki Şüphelerini Dile Getirmişti

Ağustos ayında HSBC, müşterileri için olası riskler ile ilgili endişelerinden dolayı Binance’e ödeme kanallarını kesmişti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.